07 Јули, 2020
0.0196

ПРАВАТ СПИСОК НА ДРЖАВИ: Словенците ќе селектираат кого примаат

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 18 Мај, 2020

Словенија ќе прави список на држави чии граѓани ќе можат да влезат во земјата.

Властите почнуваат со составување на список, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Со ваква најава излезе портпаролот на владата Јелко Кацин, кој додаде дека ова пред сѐ се однесува на соседните земји. 

Отворањето на границите ќе биде постепено, а списокот ќе се ажурира. 

Граѓаните на Словенија добра причина односно работа или неодложни обврски, освен во Хрватска не смеат да патуваат во другите соседни држави. 

Владата на Словенија на 15 мај го прогласи крајот на епидемијата на коронавирус и со тоа стана првата земја во Европа што го стори тоа.Летните одмори се ближат, а државите ги утврдуваат правилата за патување. 

За влез во Грција од 1. јули нема да биде задолжително тестирањето за Ковид-19.

Можеби ќе ве интересира

Повикувањето на колективен имунитет е бесмислено, тврди Каиќ

Повикувањето на колективен имунитет е бесмислено, тврди Каиќ

ДАЛИ ХРВАТСКА Е СЛЕДНАТА ДРЖАВА КОЈА ЈА ЗАТВОРА ГРАНИЦАТА ЗА СРБИТЕ - се размислува и за тоа

ДАЛИ ХРВАТСКА Е СЛЕДНАТА ДРЖАВА КОЈА ЈА ЗАТВОРА ГРАНИЦАТА ЗА СРБИТЕ - се размислува и за тоа

ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ: Три млади девојки загинаа во сообраќајка, се враќале од забава

ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ: Три млади девојки загинаа во сообраќајка, се враќале од забава

СТИГНАА БОЛНИЧКИТЕ КРЕВЕТИ ВО „АРЕНА“ - еве како ќе функционира привремената КОВИД болница

СТИГНАА БОЛНИЧКИТЕ КРЕВЕТИ ВО „АРЕНА“ - еве како ќе функционира привремената КОВИД болница

СЕ МЕНУВА СТАРОСНАТА СТРУКТУРА НА ЗАРАЗЕНИ: Вирусот не е нов, само возрасните не одат на журки

СЕ МЕНУВА СТАРОСНАТА СТРУКТУРА НА ЗАРАЗЕНИ: Вирусот не е нов, само возрасните не одат на журки

Грција утринава ги затвори границите за Србите

Грција утринава ги затвори границите за Србите

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

Петмина починати биле ставани на ист респиратор: Истрага на Инфективна клиника во Косово

Петмина починати биле ставани на ист респиратор: Истрага на Инфективна клиника во Косово

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците