13 Јули, 2020
0.0560

ПРАТЕНИКОТ ЗЕКИРИ НАЈРАДОСЕН ПО ВЕСТА - еве што кажа по разрешувањето на реисот Реџепи

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2020

Речиси очекувано, пратеникот Мухамед Зекири реагираше радосно на веста за разрешувањето на реисот Реџепи од функцијата.

Наша претпоставка е дека неговиот последен пост се однесува на човекот со кој Зекири беше во долгогодишна вербална војна.

„Алах да не ги одзема душите на изрезилените без да им ги земе лицата !!!“, напиша Зекири на својот профил на фејсбук.

Потоа следуваат лавина од коментари од муслиманските верници, од кои дел сметаат дека реисот ќе недостига како прв човек на Исламската верска заедница, а други, пак, мислат дека е добро што е сменет реисот.

Еден од верниците пишува.

„Ќе го разберете недостатокот на Сули и способноста да управувате со политичките и религиозните кризи откако ќе експлодираат и резили кај нас. Верувајте ни тогаш ќе го разберете неговото отсуство“, се вели во еден од коментарите.

Други, пак, му изразуваат чест на Зекири што бил прв што му објавил војна на Реџепи.

„Храбрите излегуваат откако ќе заврши војната! Вие бевте првиот што имавте чест што му објавивте војна на овој човек! Ви честитам за победата и одлучноста над криминалната група која беше узурпирана исламскиот партнер!“, се вели во еден од коментарите.

„Едногласно донесеовме одлука за разрешување на госпидин Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на Исламска верска заедница“, изјави Ефенди Шаќир Фетаху.

До подготвување на нови избори, вршител на должноста ќе биде гостиварскиот муфтија.

Долг период наназад пратеникот на СДСМ МухамедЗекири беше во постојан антагонизам со поглаварот на ИВЗ, често го критикуваше во јавноста и обвинуваше за наводни криминални активности.

Можеби ќе ве интересира

ЦЈЗ ШТИП: Повеќе од 50 позитивни од пет конфекции, тешко ситуацијата да се стави под контрола

ЦЈЗ ШТИП: Повеќе од 50 позитивни од пет конфекции, тешко ситуацијата да се стави под контрола

Во Ваксинце двајца мигранти од Пакистан држеле во заложништво 19 други

Во Ваксинце двајца мигранти од Пакистан држеле во заложништво 19 други

ГО НАШЛЕ ВО БАЧИЛО ЗДРАВ И ЖИВ: планинар од Скопје се одвоил од групата и се изгубил

ГО НАШЛЕ ВО БАЧИЛО ЗДРАВ И ЖИВ: планинар од Скопје се одвоил од групата и се изгубил

ФИЛИПЧЕ: Не очекуваме некој голем наплив на пациенти во болниците во земјава

ФИЛИПЧЕ: Не очекуваме некој голем наплив на пациенти во болниците во земјава

ПАЦИЕНТИТЕ НА 42 И 46 ГОДИНИ ШТО ПОЧИНАА ИМАЛЕ И ДРУГИ БОЛЕСТИ, за респираторите се покажало дека повеќе успех дава третманот со кислород

ПАЦИЕНТИТЕ НА 42 И 46 ГОДИНИ ШТО ПОЧИНАА ИМАЛЕ И ДРУГИ БОЛЕСТИ, за респираторите се покажало дека повеќе успех дава третманот со кислород

Д-р Мела од Дебар: Неиздржливо е, а цел град беше на дебарско езеро и по кафулиња

Д-р Мела од Дебар: Неиздржливо е, а цел град беше на дебарско езеро и по кафулиња

КОМИСИЈА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Не е одобрено одржувањето на Галичка свадба, најголем проблем направија свадбите

КОМИСИЈА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Не е одобрено одржувањето на Галичка свадба, најголем проблем направија свадбите

(ФОТО) НА РАБОТНА ЗАДАЧА - Сопругата на претседателот, Ѓорѓиевска, ја подигна заштитната опрема за гласање на болните од КОВИД-19

(ФОТО) НА РАБОТНА ЗАДАЧА - Сопругата на претседателот, Ѓорѓиевска, ја подигна заштитната опрема за гласање на болните од КОВИД-19

Д-р Лазаров: Ќе има нови карантински мерки

Д-р Лазаров: Ќе има нови карантински мерки