05 Август, 2021
0.0216

ПРАТЕНИЦИ И ЕКСПЕРТИ - ќе има ли жешко собраниско чешлање на Еуростандард

Објавено во: Финансии 20 Октомври, 2020

Ќе го чешлаат ли пратениците во Собранието работењето на Еуростандард банка во стечај на бизнисменот Трифун Костовски и на неговиот син Коста.

Тоа го бара пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Таа ќе инсистира во парламентот да се расправа за тоа колку биле почитувани законите, но и кои се точно причините што ја доведоа до стечај оваа банкарскла институција. 

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднела иницијатива за одржување надзорна расправа за овој случај. Иницијативата е насловена како „Утврдување на причините и извршувањето на законите во постапката за доведување до стечај на Еуростандард банка“ од опозициската партија бараат да биде ставена на гласање на првата наредна седница на Комисијата за финансирање и буџет. 

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека за пропаѓањето на банката треба да се произнесат и стручњаци.

На својот фејсбук-профил пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски напиша дека пропаѓањето на Еуростандард банка е македонскиот втор ТАТ.

„Кои фирми имале корист од милионски кредити, дали овие фирми биле блиски до фамилијата на власт и колку високи функционери, членови на владата, знаеле предвреме за стечајот на банката? Наскоро, по иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ, Собранието ќе расправа на оваа тема и ќе се откријат многу сериозни манипулации“, напиша Милошоски.

А како што веќе пишуваше Фактор, бизнисменот Трифун Костовски вчера рече дека пари од банката се одлевале во струмичкиот регион, на што, како што тврди сопственикот, помогнал поранешниот директор на банката, кој, пак, бил припадник на СДСМ.

Од СДСМ за Фактор тврдат дека немаат ништо со неуспешното работење на банката, и ги охрабруваат надлежните институции да го истражат случајот.

А Николче Патковски, пак, рече дека не сака да ги коментира наводитена неговиот поранешен газда, и исто така, вели дека разврска ќе има преку надлежните институции.  

Можеби ќе ве интересира

АКЦИОНЕРИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА СЕГА СЛОБОДНО ЌЕ СИ ЗЕМАТ ДИВИДЕНДА - НБМ го укина ограничувањето

АКЦИОНЕРИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА СЕГА СЛОБОДНО ЌЕ СИ ЗЕМАТ ДИВИДЕНДА - НБМ го укина ограничувањето

ИЗГУБИ 14 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ЗА ЕДЕН ДЕН, НО СЕПАК Е ВТОР ПО БОГАТСТВО ВО СВЕТОТ - Џеф Безос после Бернар Арно

ИЗГУБИ 14 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ЗА ЕДЕН ДЕН, НО СЕПАК Е ВТОР ПО БОГАТСТВО ВО СВЕТОТ - Џеф Безос после Бернар Арно

ЈАВНИОТ ДОЛГ ЗГОЛЕМЕН ЗА 213 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ТРИ МЕСЕЦИ - земјава должи 7,4 милијарди евра

ЈАВНИОТ ДОЛГ ЗГОЛЕМЕН ЗА 213 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ТРИ МЕСЕЦИ - земјава должи 7,4 милијарди евра

УНИ Банка успешно ја држи пазарната позиција! Растат приходите од провизии и вложувања во обврзници

УНИ Банка успешно ја држи пазарната позиција! Растат приходите од провизии и вложувања во обврзници

Експлозија“ во НЛБ Банка!!! Кредитирањето порасна за 40 милиони евра, профитот достигна 18,4 милиони евра!

Експлозија“ во НЛБ Банка!!! Кредитирањето порасна за 40 милиони евра, профитот достигна 18,4 милиони евра!

ВО НЛБ БАНКА СЕ ЧУВААТ ДУРИ 1,34 МИЛИЈАРДИ ЕВРА НА ГРАЃАНИТЕ И ФИРМИТЕ - банката во првото полугодие има и одличен профит од 18,4 милиони евра

ВО НЛБ БАНКА СЕ ЧУВААТ ДУРИ 1,34 МИЛИЈАРДИ ЕВРА НА ГРАЃАНИТЕ И ФИРМИТЕ - банката во првото полугодие има и одличен профит од 18,4 милиони евра

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ОСТВАРИ НЕТО ДОБИВКА ОД 6,53 МИЛИОНИ ЕВРА - во првото полугодие растот на профитот е дури 666,74 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ОСТВАРИ НЕТО ДОБИВКА ОД 6,53 МИЛИОНИ ЕВРА - во првото полугодие растот на профитот е дури 666,74 отсто

Зошто акцијата на „Алкалоид“ е јака како државна обврзница?

Зошто акцијата на „Алкалоид“ е јака како државна обврзница?

СН ОСИГУРИТЕЛЕН БРОКЕР доби одобрение да издаде прва емисија на корпоративни обврзници од 80 милиони денари

СН ОСИГУРИТЕЛЕН БРОКЕР доби одобрение да издаде прва емисија на корпоративни обврзници од 80 милиони денари