04 Јули, 2020
0.0242

Позитивни на Ковид-19 денеска повторно над 100, од страв да не ги изгубат работните места кријат дека имаат позитивен во семејството

Објавено во: Македонија 04 Јуни, 2020

И денеска бројот на новозаразени со корона вирусот надминува 100. Изворите на Фактор велат дека дури 89 проценти се од албанската етничка заедница. 

Можно е бројот да е и повисок, бидејќи дел од резултатите на оние кои се тестирале во приватните лаборатории стигнуваат попладне. 

Ваквите високи бројки на позитивни на Ковид-19 во изминативе неколку дена се основната причина Владата да донесе одлука за претстојниов продолжен викенд повторно биде воведен полицискиот час во Скопје и уште неколку градови од вечерва од 21.00 до понеделник до 05.00 часот, а во останатите градови, граѓаните ќе имаат право да се движат секој ден од 05.00 до 16.00 часот. 

Инаку, според извори на Фактор, агрижувачка е состојбата во Штип, каде што луѓе поради страв да не ја изгубат работата, не кажуваат дека имаат позитивен на вирусот во најблиското семејство.


Можеби ќе ве интересира

ВИДЕО: Гога игра рокенрол

ВИДЕО: Гога игра рокенрол

Најмладиот од шесторицата починати има 36 години

Најмладиот од шесторицата починати има 36 години

Му паднале овците, го фатила струја

Му паднале овците, го фатила струја

ЗАКРЕПНУВА ДОБРО: Разговор со пациентот на кој му беше трансплантирано срце

ЗАКРЕПНУВА ДОБРО: Разговор со пациентот на кој му беше трансплантирано срце

ВМРО-ДПМНЕ: Не ни очекувавме на Русковска и Кацарска да им се допаднат нашите спотови

ВМРО-ДПМНЕ: Не ни очекувавме на Русковска и Кацарска да им се допаднат нашите спотови

Вонредна временска прогноза за попладнево

Вонредна временска прогноза за попладнево

Вирусот не стивнува: Уште 147 заразени, починале шест лица

Вирусот не стивнува: Уште 147 заразени, починале шест лица

Заев: Можна е постизборна коалиција со ДУИ, комуницирам со Алијанса и Алтернатива

Заев: Можна е постизборна коалиција со ДУИ, комуницирам со Алијанса и Алтернатива

Вице Заев за бомбите: Рекла - казала лаги

Вице Заев за бомбите: Рекла - казала лаги