18 Април, 2021
0.0287

ПОВТОРНО ЗГАСНА МЛАД ЖИВОТ ОД КОРОНАТА - 39 годишен скопјанец е нова жртва на подлата болест

Објавено во: Македонија 06 Март, 2021

Вчера повторна згасна млад живот како последица на короната. 

Почина пациент од Скопје на возраст од само 39 години.

Засега нема информации дали имал претходни коморбидитети. 

Покрај овој човек, вчера уште десет наши сограѓани ја изгубија битката со ковид 19.

Инаку, директорката на Инфективната клиника, д-р. Милена Стевановиќ, вчера за тв Телма изјави дека на клиниката имаат и млади и стари пациенти, со различен тип на хронични болести, и со различна претходна здравствена состојба пред да бидат инфицирани. 

„И тие многу азлично знаат да реагираат на инфекцијата со ковид 19. Оттука зависи и како понатаму таа ќе се развива, и се разбира, со каков исход ќе биде. За клиничко следење на болните и за лекување не ни е од големо значење која варијација на вирусот е во прашање, се додека тоа не се однесува на сериозни промени во клиничката слика“, изјавила за Телма ТВ д-р. Милена Стевановиќ. 

Вчера министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.519 тестирања, а регистрирани се 843 нови случаи на ковид-19.

Пријавени беа вкупно 11 починати лица. Починати се по 5 пациенти од Скопје (77г,73г,63г,63г,39г), по 2 пациенти од Кавадарци (77г,71г) и Неготино (77г,63г) и по 1 пациент од Куманово (75г), и Кочани (72г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.110, бројката на оздравени пациенти е 94.275, на починати е 3.176, а бројот на активни случаи изнесува 8.659.

Можеби ќе ве интересира

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба

Пратеничката Костадиновска Стојчевска облече скафандер: Позитивна сум на Ковид-19 но денеска доаѓам во Собрание

Пратеничката Костадиновска Стојчевска облече скафандер: Позитивна сум на Ковид-19 но денеска доаѓам во Собрание