23 Февруари, 2020
0.0247

Повторно протест пред Царина на увозниците на половни автомобили

Објавено во: Економија 22 Јануари, 2020


Членовите на националното здружение на граѓани увозници на половни автомобили „Регулатив“ денес повторно ќе излезат на мирен протест пред зградата на Царинската управа за да го искажат своето незадоволство од законските измени кои стапија на сила од почетокот на оваа година.
Истите предвидуваат повисок данок за увозот на постари возила, а тоа за увозниците на половни автомобили и сопственици на плацови претставува удар по нивната дејност. Бараат да се намали сумата за царина или CО2 данок, бидејќи според нив, давачките се покачени тројно кај одредени возила. Бараат да се намали акцизата за постарите возила со еуро 5 и еуро 6 стандард и да се укине CО2 данокот за нив. Од таму сметаат дека нема да поевтинат ниту новите возила на сметка на употребуваните, односно дека ќе поевтинат само оние кои чинат над 31.000 евра и електричните.
Увозниците на половни автомобили и минатата недела излегоа на протест пред Царината, уплашени дека данокот ќе ги поскапи користените возила, а тие ќе останат без работа. Царинските власти ги викнаа на разговор, порачувајќи им да не наседнуваат на некои, како што ги нарекуваат, шпекулативни пресметки кои кружат низ јавноста.

Многумина од увозниците имаат големи нејаснотии околу возилата кои се оцаринети пред почетокот на примената на новиот закон, и не знаат дали тие подлежат на дополнителен данок или не, а нејасна им е и состојбата со возилата кои се на пат за испорака во нашата земја. По состанокот што го имале со увозниците, царинските власти излегоа со соопштение, во кое признаваат дека има забелешки за законот кој стапи на сила од први јануари.


Можеби ќе ве интересира

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце