24 Март, 2018
0.0629

Повторно ќе се протестира пред Влада против загадениот воздух

Објавено во: Македонија 13 Јануари, 2018

Група на граѓани се организираат преку социјалните мрежи за мобилизација на нов протест против загадениот воздух кој утре треба да се одржи пред Владата на Република Македонија во 13 часот.

„Британската влада во 2000 ни подарила согорувач за медицински отпад, кој не ги задоволува ЕУ-стандардите и не дава заштита од отровите при согорувањето. Овој согорувач не ги филтрира гасовите и токсините кои предизвикуваат рак и многубројни други нарушувања“, стои во објавата за настанот на Фејсбук.

Протест поради аерозагадувањето на сличен начин беше најавен и пред две седмици, пред Град Скопје, но тој беше одложен до, како што рекоа иницијаторите, некои други црни денови.


Можеби ќе ве интересира

Koлку доктори на науки добила Македонија лани?

Koлку доктори на науки добила Македонија лани?

Мицкоски му кажал на Коѕијас дека одредени чекори во грчкото општество иритираат

Мицкоски му кажал на Коѕијас дека одредени чекори во грчкото општество иритираат

СРЕДБИ СО КОЅИЈАС: Заев вели треба да сме одлучни, Џафери ја пофали економската соработка

СРЕДБИ СО КОЅИЈАС: Заев вели треба да сме одлучни, Џафери ја пофали економската соработка

АХМЕТИ ЗА ПРЕДМЕТОТ „ПОПИС“: Јас не сум виновен, тоа е одлука на Собранието

АХМЕТИ ЗА ПРЕДМЕТОТ „ПОПИС“: Јас не сум виновен, тоа е одлука на Собранието

Ахмети: Ние не се согласуваме решението да биде Славомакедонија

Ахмети: Ние не се согласуваме решението да биде Славомакедонија

(ФОТО) Неверојатна фотографија со која пролетта му се спротивстави на снегот

(ФОТО) Неверојатна фотографија со која пролетта му се спротивстави на снегот

Шилегов за стопирањето на изградбата на Луна паркот: Скопје заслужува сериозни и трајни решенија

Шилегов за стопирањето на изградбата на Луна паркот: Скопје заслужува сериозни и трајни решенија

Што порачува Тимоние за Македонија по Законот за јазици?

Што порачува Тимоние за Македонија по Законот за јазици?

Додека биле на Младенци им украле 250.000 денари

Додека биле на Младенци им украле 250.000 денари