21 Октомври, 2021
0.0214

Повисоките сметки за струја ќе се намалуваат со помал ДДВ: Владата веќе прави анализи, Мицкоски предлага наместо 18, ДДВ да е 5 проценти

Објавено во: Економија 26 Мај, 2021

Да се намали стапката на Данокот на додадена вредност (ДДВ) кој граѓаните го плаќаат на испорачаните сметки за струја откако ќе псокапи наесен електричната енергија. Ова го размислувала Владата, а според информации на Фактор веќе почнале пресметките за тоа колку откажувањето од дел од овој данок ќе го чини буџетот. Во  меѓувреме, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, денеска на брифинг со новинари рече дека партијата планира да ја почека влaста, но ако не го стoри тоа ќе иницираат предлог измени со што ДДВ би се намалил од 18 на 5 проценти за сметките за струја кои ги плаќаат граѓаните. Со тоа, како што вели, би се амортизирал ударот за граѓаните.

Мицкоски тврди дека поскапувањето на струјата ќе биде околу 15 проценти и вели дека државните Електрани се во загуби и во долгови.  

„Ќе почекаме да видиме како ќе реагира власата ако не преку КОмисијата за финансирање и буџет ќе иницираме промени на стапката на ДДВ. Тоа ќе го чини буџетот 100 милиони евра, пари кои Владата може да ги надомести од друго место. Нека си ги скратат непродуктивните трошоци, нека ги намалат крадењата, нека намалат со купување лимузини по институциите. Ете ги парите. Ќе ги заштедиме на пократок рок на година две, преку разни државни хартии од вредност, а граѓаните ќе бидат заштитени и нема да има ценовен шок и намалување на куповната моќ на домаќинствата. Во спротивно, цената на електричната енергија ќе предизвика сериозен потрес на економијата, рече Мицкоски.

Инаку се уште не се готови анализите за тоа колку ќе поскапи струјата. Енергетските компании ги доставуваат извештаите и барањата до Регулатроната комисија за енергетика која ќе го има конечниот збор. ЕВН Хоум моментно и плаќа поскапа струја на Електрани на Северна Македонија по што се очекува растот да се преслика и во сметките. Моментно ЕСМ има долгови, а најверојатно и во загуба. Мицкоски тврди дека во 2017 година АД ЕЛЕМ била во одлична техничка и финансиска состојба, со реновирана главна опрема во термо и хидро централите, со финансиска резерва од 20 милиони евра, без долгови кон никого и сите финансиски обврски према странски и домашни доверители исполнети, а во моментов оваа компанија ги истрошила сите ресурси и затоа се очекува и поскапување на електричната енергија, со што власта како и секогаш порано ќе удри врз грбот на граѓаните.

Тој обвини дека државата вештачки одржувала поевтина струја, затоа што тоа ѝ одговарало политички за време на референдумот и изборите.

А.Т.


Можеби ќе ве интересира

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Нов пробив за биткоинот

Нов пробив за биткоинот

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата