15 Јуни, 2021
0.0196

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

Објавено во: Свет, Корона Вирус 15 Мај, 2021

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните против коронавирусот. 

Мнозинството се убедени дека ограничувањата наметнати поради коронавирусот погрешно ќе бидат укинати за луѓето кои се сметаат за целосно имуни, стои во студијата спроведена од институтот „Југов”. Институтот за истражувања откри дека 32 проценти од луѓето велат дека ниту една група не смее да има никакви придобивки се додека сите не добијат можност да се вакцинираат, а 21 процент велат дека целосно вакцинираните и закрепнатите лица не треба да се третираат поинаку од невакцинираните. Само 39 проценти од луѓето сметаат дека ограничувањата треба да бидат укинати, според анкетата. Податоците од истражувањето се базираат на онлајн анкета направена помеѓу понеделник и среда, во која учествувале 2.049 луѓе. 

На вакцинираните и оздравените нема да им биде потребен негативен корона-тест кога ќе одат на купување или на фризер. Нивните приватни средби се исто така без ограничувања, а карантин може да биде им биде определен само во исклучителни случаи.

Можеби ќе ве интересира

НЕМА МАСКИ НИ ВО ЗАТВOРЕНО: Израел го победи вирусот, но остануваат претпазливи со туристите

НЕМА МАСКИ НИ ВО ЗАТВOРЕНО: Израел го победи вирусот, но остануваат претпазливи со туристите

(ВИДЕО) Се појавија снимки на кои се гледа како научник храни лилјаци во Вухан

(ВИДЕО) Се појавија снимки на кои се гледа како научник храни лилјаци во Вухан

Гебрејесус од СЗО за коронавирусот: Повеќе од 10.000 луѓе умираат секој ден

Гебрејесус од СЗО за коронавирусот: Повеќе од 10.000 луѓе умираат секој ден

Индискиот сој на коронавирусот е откриен во над 70 земји

Индискиот сој на коронавирусот е откриен во над 70 земји

АстраЗенека призна уште еден неуспех за коронавирусот

АстраЗенека призна уште еден неуспех за коронавирусот

ДОБАР СУМ, ИГРАЈТЕ СО СРЦЕ: Ериксен се јави од болница

ДОБАР СУМ, ИГРАЈТЕ СО СРЦЕ: Ериксен се јави од болница

НОВАВАКС НУДИ НОВА ВАКЦИНА - различна е од другите, ефикасноста и е импресивна

НОВАВАКС НУДИ НОВА ВАКЦИНА - различна е од другите, ефикасноста и е импресивна

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави