27 Септември, 2020
0.0504

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната

Објавено во: Македонија 12 Август, 2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, Струмица-2, Кочани-5, Демир Хисар-2, Македонски Брод-3, Берово-1, Делчево-1, Свети Николе-6, Кичево-4.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 239 оздравени пациенти од: Скопје-132, Куманово-22, Дебар-8,  Штип-14, Прилеп-4, Тетово-6, Велес-1, Битола-7, Кавадарци-3, Гостивар-2, Кочани-3, Демир Хисар-4, Делчево-3, Свети Николе-23, Кичево-6, Неготино-1.  

Починат е пациент од Охрид (66г.) во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12217,  бројката на оздравени пациенти е 8487, на починати е 530, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3200. Денес се евидентираат пет контролни теста. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5239, активни 1057

• Куманово 1193, активни 264

• Дебар 221, активни 122

• Штип 1002, активни 342

• Прилеп 347, активни 35

• Тетово 1103, активни 173

• Струга 493, активни 159

• Велес 238, активни 25

• Битола 171, активни 71

• Охрид 304, активни 77

• Кавадарци 134, активни 102

• Гостивар 606, активни 304

• Гевгелија 26, активни 15 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)

• Струмица 43, активни 27

• Крива Паланка 28, активни 14

• Радовиш 36, активни 11

• Крушево 16, активни 3

• Кочани 120, активни 28

• Пробиштип 64, активни 18

• Демир Хисар 49, активни 31

• Македонски Брод 57, активни 44

• Пехчево 6, активни 0

• Берово 10, активни 6

• Валандово 7, активни 1

• Виница 35, активни 31

• Делчево 6, активни 1 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 15, активни 3

• Свети Николе 250, активни 86

• Кичево 220, активни 128

• Ресен 146, активни 11

• Неготино 32, активни 11 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1627 теста се преку: ИЈЗ-679, ЦЈЗ Скопје-30, Авицена-174, Биотек-167, МАНУ -132, Жан Митрев (Филип Втори)-161, Систина со PCR метода -175, Судска медицина -10, ЦЈЗ Битола-70, Инфективна клиника-15, ГАК-14. Досега во земјата се направени вкупно 119102 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 9 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 76 пациенти. На кислородна поддршка се 27 пациенти, нема на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле се хоспитализирани 15 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 4 деца позитивни на вирусот, и 6 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 7 нови, вкупно хоспитализирани се 73 пациенти. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 36, а во болницата во Штип се хоспитализирани 49 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 137 пациенти - позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 152

• Аеродром - 132

• Бутел - 65

• Гази Баба - 103

• Центар – 98

• Карпош – 108

• Сарај – 44

• Кисела Вода – 96

• Ѓорче Петров – 73

• Студеничани – 35

• Шуто Оризари – 81

• Арачиново – 19

• Илинден – 17

• Петровец – 8

• Чучер Сандево – 8

• Сопиште – 10

• Зелениково- 5

• Странец – 3


Можеби ќе ве интересира

Денеска ќе има и сонце, од утре пак повеќе облаци и дожд

Денеска ќе има и сонце, од утре пак повеќе облаци и дожд

Први рестрикиции би биле забрана на јавни собири: Филипче исклучува карантин во моментов

Први рестрикиции би биле забрана на јавни собири: Филипче исклучува карантин во моментов

Животот на Борче, живот ли е? Емотивна сторија за човекот кој има многу љубов

Животот на Борче, живот ли е? Емотивна сторија за човекот кој има многу љубов

Ново видео фрла сенка врз инцидентот во Битола: Полицаецот не нападнал прв?

Ново видео фрла сенка врз инцидентот во Битола: Полицаецот не нападнал прв?

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Изрази сочувство

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Изрази сочувство

Доктор нападнал колега во кумановската болница: Нападнатиот доктор избегал низ прозорецот!

Доктор нападнал колега во кумановската болница: Нападнатиот доктор избегал низ прозорецот!

Невреме со многу дожд беснее попладнево во земјава

Невреме со многу дожд беснее попладнево во земјава

Не може на секој компјутер или лаптоп: Објавени деталите за тоа каков уред им треба на децата за онлајн наставата

Не може на секој компјутер или лаптоп: Објавени деталите за тоа каков уред им треба на децата за онлајн наставата

Во Скопје не се смирува: Во земјава за еден ден нови 141 заболени

Во Скопје не се смирува: Во земјава за еден ден нови 141 заболени