23 Февруари, 2020
0.0187

Потрагата во Турција запре, Истанбул очекува силен земјотрес

Објавено во: Балкан 27 Јануари, 2020

Во Турција е прекината спасувачката операција по земјотресот од петокот, во кој загинаа 41 лице.

Акцијата е прекината затоа што припадниците на службата за вонредни ситуации го пронашле последното тело на лицето по кое се трагало. 

Досега од под урнатините се извлечени и спасени 45 лица.

Земјотрес со интензитет од 6,8 степени ја погоди провинцијата Елазиг, на околу 550 километри источно од Анкара, како и во соседна Малатија.

Повеќе од 1.600 луѓе се повредени, од кои 86 се задржани во болница, но никој не е во животна опасност.

Училишта и џамии сега користат како засолништа.

Министерот за урбанизација Мурат Курум изјави дека властите почнале со уништување на 22 оштетени згради во Елазиг, а до крајот на годината ќе биде завршена изградбата на 2.000 куќи.

Турската влада се подготвува за да се справи со евентуален силен земјотрес во Истанбул. Министерот за внатрешни работи на Турција, Сулејман Сојлу за Си-Ен-Ен Турк даде изјава во која вели дека се очекува земјотрес од 7.5 степени во Истанбул. 

Можеби ќе ве интересира

ТЛОТО НЕ МИРУВА - Силен земјотрес кај турско-иранската граница, најмалку 7 загинати

ТЛОТО НЕ МИРУВА - Силен земјотрес кај турско-иранската граница, најмалку 7 загинати

Путин го советувал Вучиќ да го купи ракетниот систем Панцир

Путин го советувал Вучиќ да го купи ракетниот систем Панцир

ОВДЕ МОЖЕТЕ ДА КУПИТЕ КУЌА ЗА БАДИЈЛА - еве што треба да исполните

ОВДЕ МОЖЕТЕ ДА КУПИТЕ КУЌА ЗА БАДИЈЛА - еве што треба да исполните

(ФОТО) Сакала преку врзани чаршафи да се симне од трети кат - еве што ја снашло

(ФОТО) Сакала преку врзани чаршафи да се симне од трети кат - еве што ја снашло

СЕ ОГЛАСИ ВЕДРАНА РУДАН ЗА СКАНДАЛОТ - конечно сите знаат која е Јосипа Лисац

СЕ ОГЛАСИ ВЕДРАНА РУДАН ЗА СКАНДАЛОТ - конечно сите знаат која е Јосипа Лисац

СЕ СПОМЕНА ЛУКСУЗНА ВИЛА: Борисов тврди дека нема имот во Барселона

СЕ СПОМЕНА ЛУКСУЗНА ВИЛА: Борисов тврди дека нема имот во Барселона

КРАЈ ЗА БОНДСТИЛ: Американските трупи ќе се повлечат од Косово?

КРАЈ ЗА БОНДСТИЛ: Американските трупи ќе се повлечат од Косово?

Борисов осомничен за наводно перење пари во Шпанија?!

Борисов осомничен за наводно перење пари во Шпанија?!

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Ова би значело излез на Бугарија од ЕУ?

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Ова би значело излез на Бугарија од ЕУ?