09 Март, 2021
0.0212

ПОШТА СЕ ВРАЌА ВО ИГРА: Ќе бара помош од ЕУ да ја реконструира опожарената сала и да стане еколошка компанија

Објавено во: Македонија 24 Јануари, 2021

Пошта на Северна Македонија, преку нејзиниот нов директор Јани Макрадули, ќе бара Делегацијата на Европската комисија да и помогне да ја реконструира опожарената шалтер сала, која, како што велат, е гордост не само на Пошта, туку и на цела држава.
Исто така, ќе се бара помош Поштата да прерасне во еколошка компанија.
Еве што напишаа од Пошта на својот фејсбук профил. 
„Иницираме регионална соработка и поголема ЕУ поддршка за модернизација и поквалитетни услуги за граѓаните.
Остварени средби на генералниот директор Јани Макрадули со амбасадорите на Република Хрватска и Словенија, а веќе се изготвени и писма на интерес за соработка на Пошта со националните Пошти на двете земји.

Очекуваме поддршка од нашите партнери од Делегацијата на ЕУ во делот на реконструкција на опожарената шалтер сала која претставува архитектонската гордост на Пошта, но и на целата држава. 
Дополнително, разговаравме за можностите за европска помош во процесот на постепено преструктуирање на Пошта во еколошка компанија, која ги имплементира сите еко стандарди во своето работење. Исто така, беа разгледани и можностите за вклучување во други проекти и TAIEX програмата во дел на поддршка на поштенските услуги“, се вели во објавата на Пошта на нивниот фејсбук профил.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Најавен е полициски час, денеска има нови 316 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Најавен е полициски час, денеска има нови 316 заразени со коронавирусот

Меџити се повлекува, повеќе не е координатор на пратеничката група на ДУИ

Меџити се повлекува, повеќе не е координатор на пратеничката група на ДУИ

Повеќе од 95.000 граѓани досега се избориле со коронавирусот

Повеќе од 95.000 граѓани досега се избориле со коронавирусот

Во телефонот на велешанец осомничен за „Јавна соба“ е најдена детска порнографија

Во телефонот на велешанец осомничен за „Јавна соба“ е најдена детска порнографија

Во Македонија регистрирани нови 316 заразени со коронавирусот

Во Македонија регистрирани нови 316 заразени со коронавирусот

Македонците и понатаму нема да можат да патуваат во Грција

Македонците и понатаму нема да можат да патуваат во Грција

Власта смисли функција за главниот на ДУИ во Битола

Власта смисли функција за главниот на ДУИ во Битола

ДВЕ НЕДЕЛИ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Филипче образложи зошто ќе има забрана за движење од 22 до 05 часот

ДВЕ НЕДЕЛИ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Филипче образложи зошто ќе има забрана за движење од 22 до 05 часот

Мијалков со Коневски и семејството на судење за „Тортура“

Мијалков со Коневски и семејството на судење за „Тортура“