27 Февруари, 2021
0.0201

ПОРАНЕШЕН КОМАНДАТ НА ОВК ПРОНАЈДЕН МРТОВ: Требаше да сведочи во Хаг

Објавено во: Балкан 16 Јануари, 2021

Фадиљ Суљевичи, поранешен косовски полицаец и екс-командант на нелегален затвор на ОВК кај месноста Матичан, е пронајден мртов. Како што наведуваат медиумите од соседството безживотното тело на Суљевичи било пронајдено вчера кај езерото Бадовац во близина на Приштина.

Информацијата ја потврди и косовската полиција од каде информираат дека добиле дојава дека тело на непознат маж, кој подоцна бил идентификуван како Фадиљ Суљевичи, било на патот што води кон езерото Бадовац.

Истрагата е во тек, откако на лице место дошла екипа на Итната медицинска помош заедно со јавен обвинител. Инаку, за него имаше потерница која ја издаде Србија и го бараше Интерпол.

Тој беше на листата на сведоци на Хашкиот трибунал но нема детали за кои предмети требаше да сведочи против поранешни команданти на ОВК. 

ФОТО/Bota Sot

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ порача дека учебниците ќе ги пишува само Србија, а кому не му се допаѓа дека се жали во ОН и ЕУ

Вучиќ порача дека учебниците ќе ги пишува само Србија, а кому не му се допаѓа дека се жали во ОН и ЕУ

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: Мајка ги фрли четирите деца од трети кат за да ги спаси

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: Мајка ги фрли четирите деца од трети кат за да ги спаси

Словенци кои биле во Намибија се вратија дома заразени со јужноафриканскиот сој

Словенци кои биле во Намибија се вратија дома заразени со јужноафриканскиот сој

Сој кој го има во Уганда е откриен во Грција

Сој кој го има во Уганда е откриен во Грција

Во соседна земја 12.000 луѓе годишно умираат од загаден воздух

Во соседна земја 12.000 луѓе годишно умираат од загаден воздух

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?