27 Февруари, 2021
0.0232

Поради страв од коронавирусот, човек три месеци живеел на аеродром

Објавено во: Свет, Корона Вирус 18 Јануари, 2021

Човек кој се плашел да лета поради пандемијата на коронавирусот живеел три месеци неоткриен во безбедно подрачје на меѓународниот аеродром во Чикаго.

Како што пренесува Би-Би-Си, Адитја Синг (36) е уапсен во саботата откако персоналот на авио-компанијата му побарал да покаже лична карта.

Тој покажал значка, а таа наводно припаѓала на оперативниот менаџер кој пријавил нејзино исчезнување во октомври. Полицијата вели дека Синг на 19 октомври пристигнал со лет од Лос Анџелес до меѓународниот аеродром Охаре. 

Тој на аеродромот наводно пронашол значка на персоналот и „се плашел да си оди дома заради ковид“, рекла помошничката државен обвинител Кетлин Хагерти, пренесува Чикаго Трибјун.

Окружната судијка Сузана Ортиз изразила изненадување на околностите на случајот.

„Тој успеал да живее од податоците на други патници“, рекла судијката во случајот.

Синг живее во предградието на Лос Анџелес и нема криминално досие, според зборовите на помошничката јавен обвинител. Не е јасно зошто тој бил во Чикаго.

Тој е обвинет за криминално дело во заштитеното подрачје на аеродромот и кражба.

Можеби ќе ве интересира

Која вакцина може да не заштити од јужноафриканскиот сој?

Која вакцина може да не заштити од јужноафриканскиот сој?

Европските лидери сепак навиваат за воведување здравствени пасоши

Европските лидери сепак навиваат за воведување здравствени пасоши

Нови 427.000 луѓе во светот се заразени за едно деноноќие

Нови 427.000 луѓе во светот се заразени за едно деноноќие

ФАЈЗЕР СО НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцинација секоја година, можеби ќе биде потребна и трета доза

ФАЈЗЕР СО НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцинација секоја година, можеби ќе биде потребна и трета доза

Заштита и унапредување на јавното здравје останува во фокусот на Центарот за тутунски производи на американската ФДА

Заштита и унапредување на јавното здравје останува во фокусот на Центарот за тутунски производи на американската ФДА

Тренерот кој беше обвинет за сексуална злоупотреба на гимнастичарки - изврши самоубиство, пронајден е мртов

Тренерот кој беше обвинет за сексуална злоупотреба на гимнастичарки - изврши самоубиство, пронајден е мртов

МЕРКЕЛ: Јас не би се вакцинирала со АстраЗенека, иако вакцината е сигурна

МЕРКЕЛ: Јас не би се вакцинирала со АстраЗенека, иако вакцината е сигурна

ЌЕ ПАТУВАМЕ ЛИ ЛЕТОВО НИЗ ЕВРОПА: Лидерите на ЕУ се согласија за вакцинални сертификати

ЌЕ ПАТУВАМЕ ЛИ ЛЕТОВО НИЗ ЕВРОПА: Лидерите на ЕУ се согласија за вакцинални сертификати

(ВИДЕО) „ВРИЕ“ ВО ЕРМЕНИЈА: Се бара оставка од Пашинјан кој пак обвини за обид за државен удар

(ВИДЕО) „ВРИЕ“ ВО ЕРМЕНИЈА: Се бара оставка од Пашинјан кој пак обвини за обид за државен удар