19 Мај, 2021
0.0198

Поради страв од бразилскиот сој Франција ги прекинува летовите со Бразил

Објавено во: Свет, Корона Вирус 13 Април, 2021

Поради страв од британскиот сој на коронавирусот, Франција ги прекинa сите летови со Бразил „до дополнително известување“, јави дописникот на МИА.

Дека причина за прекинот е загриженоста околу бразилската мутација, соопшти денеска францускиот премиер Жан Кастекс.

Бразилскиот сој буквално „коси“ во Бразил, земја која е трета во светот по бројот на случаи на ковид. Овој сој го има во повеќе европски земји како Австрија, Германија, Италија, Словенија, Хрватска. Видот наречен B.1.1.28 прво беше откриен во декември лани во Бразил, а потоа и кај група патници кои патувале од Бразил за Јапонија.

Можеби ќе ве интересира

ЕУ повика на примирје меѓу Израел и Палестинците, само една земја не се согласува

ЕУ повика на примирје меѓу Израел и Палестинците, само една земја не се согласува

ПОЈАС ГАЗА: Раселени се 38.000 Палестинци, а над 2.500 луѓе останаа без покрив над главата

ПОЈАС ГАЗА: Раселени се 38.000 Палестинци, а над 2.500 луѓе останаа без покрив над главата

Европска земја ги укинува маските на отворено

Европска земја ги укинува маските на отворено

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите