27 Февруари, 2021
0.0283

Поради коронавирусот Собранието немаше кворум за работа

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 18 Јануари, 2021

Собранието денеска немаше кворум за работа. 

Од владејачкото мнозинство еден пратеник е позитивен на Ковид - 19, а уште еден е тестиран и чека резултати, и поради тоа се во изолација. Пратениците во ВМРО-ДПМНЕ не влегуваа во  салата, па поради тоа не можеше да се обезбеди кворум од 61 пратеник, ниту за да се изгласа утврдениот дневен ред. Седницата не ни почна, а собранискиот спикер Талат Џафери ја прекина со образложение дека нема деловнички можности за работа. Координаторот на СДСМ Јован Митрески кажа дека опозицијата со денешното неприсуство на седницата покажува недржавничко однесување, особено што на дневен ред е измена на Законот за лекови, поврзани со вакцинацијата против коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Од понеделник ќе се попишуваат иселениците, вработените во ДКП, затворениците и бездомниците

Од понеделник ќе се попишуваат иселениците, вработените во ДКП, затворениците и бездомниците

Христијан Мицкоски заразен со коронавирусот

Христијан Мицкоски заразен со коронавирусот

Ангелов: Скандирањето „УЧК“, „Етничка Албанија“ и каменувањето на полицајците не водат кон помирување

Ангелов: Скандирањето „УЧК“, „Етничка Албанија“ и каменувањето на полицајците не водат кон помирување

Во последниот квартал лани се родиле 4.935 деца

Во последниот квартал лани се родиле 4.935 деца

Денес уживајте во убавото време, утре ќе имаме за 10 степени пониски температури

Денес уживајте во убавото време, утре ќе имаме за 10 степени пониски температури

Филипче за Јота: Верувам дека ќе се избори и ќе закрепне иако повредата е многу сериозна

Филипче за Јота: Верувам дека ќе се избори и ќе закрепне иако повредата е многу сериозна

БРЗ ТЕСТ ЌЕ ИМА И ЗА КАМИОНЏИИТЕ: Воведени се нови мерки за влез во Грција

БРЗ ТЕСТ ЌЕ ИМА И ЗА КАМИОНЏИИТЕ: Воведени се нови мерки за влез во Грција

Во земјава се дијагностицирани 101.762 случаи на коронавирус

Во земјава се дијагностицирани 101.762 случаи на коронавирус

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ: Колку стогодишници живеат во Македонија?

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ: Колку стогодишници живеат во Македонија?