29 Ноември, 2021
0.0194

ПОМОШНИК РЕЖИСЕРОТ НА ФИЛМОТ РЃА ЕДНАШ ВЕЌЕ БИЛ ОТПУШТЕН - причина била инцидент со оружје

Објавено во: Свет 26 Октомври, 2021

Дејв Холс, помошник-режисер и човекот кој му го предаде пиштолот реквизит на актерот Алек Болдвин на снимањето на филмот Рѓа, претходно бил отпуштен од една филмска продукција, откако член на екипажот бил повреден во инцидент со пиштол.

Холс работел на филмот „Патот на слободата“ во 2019 година како асистент на режисерот, кога за време на снимањето пиштол неочекувано испукал, и, од силината на истрелот, соборил член на тонската екипа и го повредил. Снимањето било прекинато, изјавиле за Си-Ен-Ен од продукциската куќа Rocket Soul Studios.

Членот на тонската екипа бил прегледан од давателот на брзата помош на сетот и му препорачал да побара лекарска помош. Членот на филмската екипа се вратил во продукцијата неколку дена подоцна, рекле од Rocket Soul.

Халс бил отстранет од сетот по инцидентот и отпуштен од филмската продукција, известуваат од компанијата.

„Холс беше отстранет од сетот веднаш по пукањето на пиштолот реквизит. Продукцијата не продолжи со снимањето додека Дејв не го напушти местото. Потоа беше поднесена пријава за инцидентот“, се вели во соопштението.

„По завршувањето на работата тој ден Дејв Холс беше официјално отпуштен со детално објаснување зошто“, велат од компанијата.

„Многу му беше жал за тој инцидент и му беше јасно зошто е отстранет. Продукцијата на филмот заврши без него, а вработените беа новиот оружар и помошник-режисер“, се наведува.

Си-Ен-Ен дошле до членот на тонската екипа кој бил повреден во инцидентот, но тој одбил да коментира. Не успеале, пак, дас пристапат и до самиот Халис, за од него да добијат коментар.

Извор и фото: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

Курц објави како ќе се вика неговиот син

Курц објави како ќе се вика неговиот син

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМРИКОН КОВИД СТАСА И ВО АВСТРАЛИЈА: Двајца патници од Доха се во карантин

ОМРИКОН КОВИД СТАСА И ВО АВСТРАЛИЈА: Двајца патници од Доха се во карантин

ГРЧКИОТ ВЕТЕРИНАР, ПРВИОТ ЧОВЕК НА ФАЈЗЕР ЛАНИ ЗАРАБОТИЛ 21 МИЛИОН ДОЛАРИ: Платата и бонусот му пораснале за 17 отсто

ГРЧКИОТ ВЕТЕРИНАР, ПРВИОТ ЧОВЕК НА ФАЈЗЕР ЛАНИ ЗАРАБОТИЛ 21 МИЛИОН ДОЛАРИ: Платата и бонусот му пораснале за 17 отсто

САД забрани влез од седум африкански држави: Омрикон нов предизивик за Бајден

САД забрани влез од седум африкански држави: Омрикон нов предизивик за Бајден