26 Септември, 2020
0.0206

ПОМАЛКУ ПЛАСТИКА: Швајцарски гигант вложува 1,8 милијарди евра во рециклажа

Објавено во: Економија 17 Јануари, 2020

До 2025 година позната светска компанија си постави амбициозна цел.

Да ја намали употребата на нова пластика за третина да основа фонд вреден 250 милиони франци за вложување во стартап компании од секторот на рециклажа.

Да убаво прочитавте. 

Швајцарскиот гигант од прехрамнебата индустрија Нестле соопшти дека ќе вложи две милијарди франци (1,8 милијарди евра) во период од пет години во рециклажа, пренесе Б92.

Парите ќе се искористат за вложување во нови видови еколошки одржливи пакувања како би се исполнила целта до 2025 година сите нејзини пакувања да бидат рециклирани или повторно употребени.

За да се создаде пазар на рециклирана пластика, компанијата ќе собере два милиони тони пластика за пакување на храна и ќе издвои повеќе од 1,5 милијарди франци за плаќање на овој материјал до 2025 година.

Големите корпорации често се изложени на критики поради тоа што профитот

Гигантот меѓу синџирите за брза храна Мекдоналд па во октомври најави дека ќе ја забрза работата на намалување употреба на пластиката во своите ресторани во Европа на минимум.

Можеби ќе ве интересира

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

РЕЗЕРВИТЕ СЕ ТРОШАТ: Уште колку злато остана да се ископа во рудниците?

РЕЗЕРВИТЕ СЕ ТРОШАТ: Уште колку злато остана да се ископа во рудниците?

Груби се сретна со директорот на најголемиот фонд во светот кој тежи илјада милјарди долари

Груби се сретна со директорот на најголемиот фонд во светот кој тежи илјада милјарди долари

ЌЕ ИМА ОДЛОЖУВАЊА НА АКОНТАЦИИ И ОСЛОБОДУВАЊА ОД ДАНОЦИ - во недела точно напладне Владата ќе ги каже мерките

ЌЕ ИМА ОДЛОЖУВАЊА НА АКОНТАЦИИ И ОСЛОБОДУВАЊА ОД ДАНОЦИ - во недела точно напладне Владата ќе ги каже мерките

ФИТР: Четири милиони денари од УНДП за дигитализација на општините

ФИТР: Четири милиони денари од УНДП за дигитализација на општините

Освен компанија за вода има и фирма за вакцини: Кој е најбогатиот Кинез

Освен компанија за вода има и фирма за вакцини: Кој е најбогатиот Кинез

Во „Државни патишта“ во просек 53.100 денари бруто-плата по вработен

Во „Државни патишта“ во просек 53.100 денари бруто-плата по вработен

СИНДИКАТОТ ДО ГЛАВНИТЕ ВО „БАРГАЛА“ - денеска е последен ден за платата и за заостанатиот дел

СИНДИКАТОТ ДО ГЛАВНИТЕ ВО „БАРГАЛА“ - денеска е последен ден за платата и за заостанатиот дел

За 4.700 денари поголеми плати лани во ЈП Државни патишта, далеку поголем раст од македонскиот просек

За 4.700 денари поголеми плати лани во ЈП Државни патишта, далеку поголем раст од македонскиот просек