11 Мај, 2021
0.0178

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2020

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави денеска дека ситуацијата со ширењето на коронавирусот во Србија е исклучително тешка и сложена и дека не се откажала целосно од воведувањето на полициски час, но дека целиот Кризен штаб мора да се согласи со таквата одлука.

„Одбравме да се бориме на поинаков начин, и секако најефикасна борба е кога се воведува вонредна состојба и забрана за движење и со тоа физички оневозможени контакти меѓу луѓето, што по 14 дена дава подобра состојба, помалку заразени, а со тоа и помалку луѓе во болниците“, рече Брнабиќ во емисија на РТВ Војводина.

Таа вели дека како некој што е на чело на Кризниот штаб, не се откажала целосно од полицискиот час, но дека сите членови на Кризниот штаб мора да се согласат со таа одлука.

Брнабиќ изјавува дека експлозија на новозаболени има насекаде низ светот, не само во Србија и дека никој не очекувал дека вирусот ќе биде толку присутен во текот на летните месеци.

Тој посочува дека борбата против вирусот корона е борба на целото општество, не само на Владата на Србија и кризниот штаб и дека не е соодветно да се поткопа довербата во професијата.

Можеби ќе ве интересира

ШТО ДА ПРАВАТ ЛУЃЕТО КОИ НЕМААТ АНТИТЕЛА И ПОСЛЕ ВТОРАТА ДОЗА - д-р Предраг Кон објасни дека ќе мора да примат и трета

ШТО ДА ПРАВАТ ЛУЃЕТО КОИ НЕМААТ АНТИТЕЛА И ПОСЛЕ ВТОРАТА ДОЗА - д-р Предраг Кон објасни дека ќе мора да примат и трета

Во Србија свадби кога ќе се ревакцинираат три милиони

Во Србија свадби кога ќе се ревакцинираат три милиони

ИЗБЕГНАТА АВИОНСКА ТРАГЕДИЈА ВО СЛОВЕНИЈА: Авион со туристи успешно се вратил на аеродромот откако удрил во птица

ИЗБЕГНАТА АВИОНСКА ТРАГЕДИЈА ВО СЛОВЕНИЈА: Авион со туристи успешно се вратил на аеродромот откако удрил во птица

ЗЛАТО, СРЕБРО, КОБАЛТ...ШТО СÉ ОТКРИЈА ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ НА КОРИДОРИТЕ 10 И 11: Голем дел од автопатот во Србија буквално лежи врз богатство

ЗЛАТО, СРЕБРО, КОБАЛТ...ШТО СÉ ОТКРИЈА ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ НА КОРИДОРИТЕ 10 И 11: Голем дел од автопатот во Србија буквално лежи врз богатство

Најпознатиот албански инфектолог Кало: Прв пат од почетокот на епидемијата нема примени пациенти, ја гледаме светлоста на крајот од тунелот

Најпознатиот албански инфектолог Кало: Прв пат од почетокот на епидемијата нема примени пациенти, ја гледаме светлоста на крајот од тунелот

ФИЛМСКA ПОТЕРА ВО СЛАВОНИЈА: Седум полициски возила бркале бело комбе кое превезувало мигранти

ФИЛМСКA ПОТЕРА ВО СЛАВОНИЈА: Седум полициски возила бркале бело комбе кое превезувало мигранти

ГОЛЕМА СПАСУВАЧКА АКЦИЈА ОД ПОЖАР: Извлечени 24 луѓе во опожарена зграда во Нови Сад, бебе и мало девојче итно пренесени во болница

ГОЛЕМА СПАСУВАЧКА АКЦИЈА ОД ПОЖАР: Извлечени 24 луѓе во опожарена зграда во Нови Сад, бебе и мало девојче итно пренесени во болница

(ВИДЕО) ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО ВАКЦИНИРА ГРАЃАНИ: Неочекуван настан на пунктот за вакцинација во Загреб

(ВИДЕО) ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО ВАКЦИНИРА ГРАЃАНИ: Неочекуван настан на пунктот за вакцинација во Загреб

ГРЦИЈА ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРИ ПЛАЖИТЕ, ОД СЛЕДНИОТ ВИКЕНД ОЧЕКУВА ТУРИСТИ: Без ограничувања влез за вакцинираните или со негативен ПЦР тест

ГРЦИЈА ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРИ ПЛАЖИТЕ, ОД СЛЕДНИОТ ВИКЕНД ОЧЕКУВА ТУРИСТИ: Без ограничувања влез за вакцинираните или со негативен ПЦР тест