12 Ноември, 2019
0.0181

ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ЗА КАМИОНОТ НА СМРТТА: Уапсени се луѓе во Виетнам

Објавено во: Свет 04 Ноември, 2019

Полицијата во Виетнам,  денеска уапси уште 8 за кои се верува дека се вмешани во трагичниот настан во кој 39 мигранти починаа во камион. 

Тие се товарат за организирање и посредување при заминување на луѓе во остранство и за организирање на нивниот нелегален престој. 

Британската полиција пред два дена потврди дека замрзнатите мигранти се од виетнамска националност, полицијата и во Виетнам и во Обедниетото кралство започнаа координирани активности. Виетнамската полиција соопшти дека многу од жртвите потекнуваат од само две провинции во централниот дел на Виетнам. Претходно10 виетнамски семејства пријавија дека нивни роднини исчезнале.

Властите во Велика Британија покренаа голема акција за откривање на криумчарите на мигранти. Таму веќе се уапсени неколку осомничени, освен главниот осомничен, возачот Морис Мо Робинсон од Северна Ирска, во врска со смртта на мигрантите се уапсени уште три лица, маж и жена од Ворингтон и 46-годишен маж од Северна Ирска.

Во петокот беа уапсени две лица.  Мигрантите тргнале во Британија во потрага по поубав живот. 

Британија ќе треба да го преиспита својот пристап кон илегалната миграција. Се верува дека затворањето на границите би можело да значи дека мигрантите ќе бидат одведени кон опасни нелегални рути.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

(ВИДЕО) ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел

(ВИДЕО) ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел

(ВИДЕО) БОЛИВИЈА ОСТАНА БЕЗ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Тензиите не запираат, ЕУ нуди помош

(ВИДЕО) БОЛИВИЈА ОСТАНА БЕЗ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Тензиите не запираат, ЕУ нуди помош

ФРАНЦУСКИ СТУДЕНТ СЕ ЗАПАЛИ ПОРАДИ МАКРОН: Не можел да живее со 450 евра

ФРАНЦУСКИ СТУДЕНТ СЕ ЗАПАЛИ ПОРАДИ МАКРОН: Не можел да живее со 450 евра

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Земјотрес стресе неколку француски градови

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Земјотрес стресе неколку француски градови

Американската полиција убила илјада луѓе

Американската полиција убила илјада луѓе