16 Јануари, 2021
0.0251

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Објавено во: Македонија 29 Ноември, 2020

Полицијата го утврди идентитетот на 17 навивачи кои вчера учествуваа во масовна тепачка во Штип пред натпреварот Брегалница - Тиквеш, а двајца се уапсени откако со тврд предмет и пиротехничко средство нападнаа и повредија полицаец.
„На 28.11.2020 околу 13.20 часот на ул. „Борис Кидрич“ и ул.„Партизанска“, кај кружниот тек во Штип, дошло до нарушување на јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу навивачките групи на ФК Брегалница од Штип и ФК Тиквеш од Кавадарци. Полициски службеници кои вршеле службени дејствија со намера да го спречат нарушувањето презеле соодветни дејствија. При тоа полициски службеник од страна на Н.Д.(20) и Х.Ѓ.(21) двајцата од Кавадарци бил нападнат со тврд предмет и со пиротехничко средство.

Против Н.Д. и Х.Ѓ. ќе биде поднесна кривична пријава за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи од безбедноста“ по чл.383 ст.1 од КЗ. Од страна на полициски службеници од СВР Штип и СВР Велес - ОВР Кавадарци се преземени координирани мерки при што до сега е утврден идентитетот на 17 учесници во овој настан. Лицата се повикани на информативен разговор во службените простории, а се преземаат мерки за утврдување на идентитетот и на останатите учесници во настанот. По целосно документирање и против останатите инволвирани ќе бидат поднесени соодветни поднесоци“, информира МВР.


Можеби ќе ве интересира

ВИДЕО КОЕ ПРЕДИЗВИКА ГНЕВ: Минува патарина само со легитимација

ВИДЕО КОЕ ПРЕДИЗВИКА ГНЕВ: Минува патарина само со легитимација

Орданоски по одморот на Пелистер се враќа дома: Мојот живот оди во нови предизвици

Орданоски по одморот на Пелистер се враќа дома: Мојот живот оди во нови предизвици

КАРАКАЧАНОВ: Никогаш нема да се согласиме со изградба на идентитет во странска земја за сметка на кражба на бугарската историја и идентитет

КАРАКАЧАНОВ: Никогаш нема да се согласиме со изградба на идентитет во странска земја за сметка на кражба на бугарската историја и идентитет

ШТО МУ ОДГОВОРИ НА ПРАТЕНИКОТ КРМОВ ОД ЛЕВИЦА НА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ: Жестока расправа во собранието за пописот

ШТО МУ ОДГОВОРИ НА ПРАТЕНИКОТ КРМОВ ОД ЛЕВИЦА НА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ: Жестока расправа во собранието за пописот

ЖИРАФАТА ТОБОГО најверојатно угинала од срцев удар

ЖИРАФАТА ТОБОГО најверојатно угинала од срцев удар

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Демарш од Бугарија, но и осуди за палењето на бугарското знаме во Вевчани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Демарш од Бугарија, но и осуди за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Родилка од Дебар остана без матка, бубрег и без еден јајник по операција

Родилка од Дебар остана без матка, бубрег и без еден јајник по операција

Охриѓанец организирал веселба дома во време на пандемија

Охриѓанец организирал веселба дома во време на пандемија

Градоначалникот Сашо Јанкоски најостро го осуди палењето на бугарското знаме во Вевчани

Градоначалникот Сашо Јанкоски најостро го осуди палењето на бугарското знаме во Вевчани