22 Септември, 2021
0.0261

ПОДГОТОВКИ ЗА ПОЧЕТОК НА УЧИЛИШНАТА ГОДИНА: Израел воведува брзи тестови за учениците

Објавено во: Свет 02 Август, 2021

Новиот план на Израел за отворање на училиштата следниот месец предлага употреба на брзо тестирање кај учениците кои биле во контакт со пациенти болни од ковид, наместо да ги испраќа директно во карантин, објави ТВ Канал 12.

Медиумската куќа наведува дека како дел од планот, во наредните месеци до шестото одделение во основно училиште ќе бидат спроведени серолошки тестови на деца, со цел да се утврди дали имаат антитела, објави „Тајмс оф Израел“.

Според предлогот, учениците кои имаат антитела ќе продолжат да одат на училиште и ќе бидат тестирани доколку дојдат во контакт со заразено лице, додека учениците без антитела ќе треба да прават тестови цела недела.

ФОТО: Healthline

Можеби ќе ве интересира

АЛПСКИ РАЈ ВО КОЈ НЕ СЕ ПРИМААТ АВТОМОБИЛИ: Во швајцарско село кое има 300 сончеви денови и камион за ѓубре доаѓа „летајќи“ (ВИДЕО)

АЛПСКИ РАЈ ВО КОЈ НЕ СЕ ПРИМААТ АВТОМОБИЛИ: Во швајцарско село кое има 300 сончеви денови и камион за ѓубре доаѓа „летајќи“ (ВИДЕО)

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,8 КАЈ МЕЛБУРН: Погледнете како се тресеа зградите (ВИДЕО)

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,8 КАЈ МЕЛБУРН: Погледнете како се тресеа зградите (ВИДЕО)

Муштерија го убил касиерот затоа што два пати го опоменал да стави маска

Муштерија го убил касиерот затоа што два пати го опоменал да стави маска

(ВИДЕО+ФОТО) Лавата „голта“ се пред себе на Канарските острови

(ВИДЕО+ФОТО) Лавата „голта“ се пред себе на Канарските острови

ИСТОРИЧАРОТ ФЕРГУСОН: Пандемијата на Ковид-19 нема да заврши можеби ни до крајот на 2022

ИСТОРИЧАРОТ ФЕРГУСОН: Пандемијата на Ковид-19 нема да заврши можеби ни до крајот на 2022

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

Единствена Русија официјално победи на изборите

Единствена Русија официјално победи на изборите

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро