07 Март, 2021
0.0197

ПОЧИНА ДЕВОЈЧЕ НА САМО 10 ГОДИНИ - еве каков бил предизвикот на ТикТок кој е причина за смртта

Објавено во: Свет 23 Јануари, 2021

Италијанските власти му наредија на Тик Ток да го блокира пристапот на корисниците чија што возраст не може да се потврди. 

Оваа забрана доаѓа само неколку дена по смртта на девојче од Палермо, која учествувала во онлајн предизвик со онесвестување преку апликацијата.

Ова девојче се задушило откако го прифатило предизвикот на мрежата - онесвестување со стегнување на шал или ремен околу вратот.

„Италијанска агенција за заштита на податоците (ГПДП) му нареди на Тик Ток веднаш да ги блокира корисниците за кои возраста не може да се утврди со сигурност“, се вели во соопштението на ГПДП.

Од агенцијата велат дека донеле одлука да интервенираат итно по ужасниот случај со 10-годишното девојче од Палермо.

Формално, на кинеската апликација ѝ е забрането да обработува кориснички податоци кои не се во согласност со правилата за минимална возраст. Според условите за користење на ТикТок, корисниците мораат да имаат најмалку 13 години.

Можеби ќе ве интересира

РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ ОХРАБРУВАЧКИ: Компанијата Мерк работи на орален лек против ковид 19

РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ ОХРАБРУВАЧКИ: Компанијата Мерк работи на орален лек против ковид 19

Холандски весници: Руски и кинески хакери ја нападнаа Европската агенција за лекови

Холандски весници: Руски и кинески хакери ја нападнаа Европската агенција за лекови

ИМАТЕ ЛИ 500 ДОЛАРИ - повелете да си купите вакцина на црниот пазар

ИМАТЕ ЛИ 500 ДОЛАРИ - повелете да си купите вакцина на црниот пазар

ЈА ДОНЕСОВ ФОТОГРАФИЈАТА БИДЕЈЌИ СУМ ГОРД НА НЕГО - аргентински градоначалник се вакцинираше со слика на Путин

ЈА ДОНЕСОВ ФОТОГРАФИЈАТА БИДЕЈЌИ СУМ ГОРД НА НЕГО - аргентински градоначалник се вакцинираше со слика на Путин

РАДИОАКТИВНА ПРАШИНА СТИГНА ВО ЕВРОПА - 60 години по тестот на атомската бомба дојде како бумеранг

РАДИОАКТИВНА ПРАШИНА СТИГНА ВО ЕВРОПА - 60 години по тестот на атомската бомба дојде како бумеранг

НЕ Е ТОЧНО ДЕКА НАЈЛОШОТО ПОМИНА - СЗО вели дека уште не е време за опуштање

НЕ Е ТОЧНО ДЕКА НАЈЛОШОТО ПОМИНА - СЗО вели дека уште не е време за опуштање

КОНЦЕРТ ЗА ВАКЦИНИРАНИТЕ - како Израел слави што ја добива битката против ковид 19

КОНЦЕРТ ЗА ВАКЦИНИРАНИТЕ - како Израел слави што ја добива битката против ковид 19

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот

Израел прогласи победа над коронавирусот, но лекарите се плашат од новите соеви

Израел прогласи победа над коронавирусот, но лекарите се плашат од новите соеви