26 Февруари, 2021
0.0190

По земјотресот во Петриња се појавија дупки во земјата

Објавено во: Балкан 05 Јануари, 2021

Во Хрватска околу градот Петриња каде имаше силен земјотрес од 6.2 степени се појавуваат дупки во земјата. 

Медиумите пишуваат за појавата на дупки во земјата на повеќе места во подрачјето покрај реките Купа и Сава. 
„Кога ќе се случи потрес тогаш доаѓа до компактирање на песокот и пропаѓање на земјата. Цврстата почва и мокриот песок под површината на земјата стануваат течност. Оваа маса избива на површината, а тоа се случи во селото Брест, каде што напукна земјата и песокот се исфрли на површината. Некои од куќите испукаа и тие се неупотребливи“, изјави сеизмологот Ивица Совиќ, за ХТВ.
Во земјотресот  се оштетени 8.928 згради. Околу 20 отсто се целосно срушени или сериозно оштетени и повеќе не можат да се користат. За 24 отсто од објектите ќе биде потребен дополнителен статички преглед, а 54 отсто од објектите може да се користат и покрај штетата. 
Скоро 300 земјотреси имало за 6 дена во Петриње. 
И денеска на територија на Хрватска се регистрирани десетина земјотреси. 

Можеби ќе ве интересира

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СРБИЈА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата, рестораните и трговските центри за викендот ќе работат до 14 часот

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

СЕ ШИРИ ЛАЖНА ВЕСТ ВО ХРВАТСКА: Сите новинари прашувале дали починала госпоѓата што прва ја прими вакцината

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Доктор Славица ги разбива дилемите: Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ФОТО) Кој е убиениот нарко бос во Тирана?

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

(ВИДЕО) СНИМЕН Е ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ДУБРОВНИК: Само еден човек се шеташе на улица

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Србија го набавува лекот против ковид кој го користеше Трамп

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Пораснаа платите во Србија - просекот е 562 евра

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

Албанија ги заострува мерките, за викендот земјата ќе биде целосно затворена

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“

ПО НЕКОЛКУ ОБИДИ ЗА АТЕНТАТ УБИЕН АЛБАНСКИОТ НАРКО БОС БЕХАР СОФИЈА: Никој не слушнал пукотници, застрелан е со пиштол со „придушувач“