27 Февруари, 2021
0.0233

По втор пат се зарази со корона и почина - ова е трет случај во светот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 21 Јануари, 2021

Германец на возраст од 73 години по втор пат се заразил со коронавирусот, по што почина и ова е трет ваков случај во светот. 

Тој првпат се заразил со коронавирусот во април лани, а втор пат во декември.  Починатото лице е од округот Фројденштат, соопштија здравствените власти на Штутгарт.

„Пациентот почина како последица на ковид-19 пневмонија и сепса, со повеќекратно откажување на органите“, соопштија германските власти.

Шансите досега биле мали некој по втор пат да се зарази со вирусот. Сепак, според лекарите, постојат поединечен број на случаеви каде пациентите не стекнале доволно антитела. И во Македонија имаше случаи на луѓе кои по втор пат се заразиле. Во Италија пак имаше случај каде човек  со месеци бил заразен и неговите бели дробови беа скоро целосно уништени. Ова укажува дека вирусот е непредвидлив и опасен. 

Можеби ќе ве интересира

Која вакцина може да не заштити од јужноафриканскиот сој?

Која вакцина може да не заштити од јужноафриканскиот сој?

Европските лидери сепак навиваат за воведување здравствени пасоши

Европските лидери сепак навиваат за воведување здравствени пасоши

Нови 427.000 луѓе во светот се заразени за едно деноноќие

Нови 427.000 луѓе во светот се заразени за едно деноноќие

ФАЈЗЕР СО НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцинација секоја година, можеби ќе биде потребна и трета доза

ФАЈЗЕР СО НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцинација секоја година, можеби ќе биде потребна и трета доза

Заштита и унапредување на јавното здравје останува во фокусот на Центарот за тутунски производи на американската ФДА

Заштита и унапредување на јавното здравје останува во фокусот на Центарот за тутунски производи на американската ФДА

Тренерот кој беше обвинет за сексуална злоупотреба на гимнастичарки - изврши самоубиство, пронајден е мртов

Тренерот кој беше обвинет за сексуална злоупотреба на гимнастичарки - изврши самоубиство, пронајден е мртов

МЕРКЕЛ: Јас не би се вакцинирала со АстраЗенека, иако вакцината е сигурна

МЕРКЕЛ: Јас не би се вакцинирала со АстраЗенека, иако вакцината е сигурна

ЌЕ ПАТУВАМЕ ЛИ ЛЕТОВО НИЗ ЕВРОПА: Лидерите на ЕУ се согласија за вакцинални сертификати

ЌЕ ПАТУВАМЕ ЛИ ЛЕТОВО НИЗ ЕВРОПА: Лидерите на ЕУ се согласија за вакцинални сертификати

(ВИДЕО) „ВРИЕ“ ВО ЕРМЕНИЈА: Се бара оставка од Пашинјан кој пак обвини за обид за државен удар

(ВИДЕО) „ВРИЕ“ ВО ЕРМЕНИЈА: Се бара оставка од Пашинјан кој пак обвини за обид за државен удар