10 Декември, 2019
0.0159

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

Објавено во: Балкан 12 Ноември, 2019

Со истите цели Францускиот претседател разбира дека корист од „малиот Шенген“ ќе добие и Европската унија, бидејќи е во интерес на земјата да прими добро организирани и економски посилни земји, пишуваат српските медиуми

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вчера ја започна тридневната посета на Париз и најави дека ќе чека „можеби никогаш поважна“ средба со францускиот претседател Емануел Макрон, пред се заради моментот во кој тие се среќаваат. Ова е време кога ЕУ ја преиспитува сопствената динамика на проширување и балканските земји се самоорганизираат во еден вид економска унија со цел да подготвени да го поздрават зеленото светло на Брисел што е можно побрзо.

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја завршил „тет-а-тет“ средбата со францускиот претседател Емануел Макрон доцна синоќа во Париз.

Беше тоа многу добар едночасовен разговор, како што е забележано на Инстаграм профилот на Претседателот на Србија, иднината на србија, со „Армањац од 1914 година“.

Претседателот на Србија вечерва во Париз изјави дека имал „многу срдечен, добар, отворен и пријателски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон.

Според Вучиќ, Макрон сакал прво да го слушне Претседателот на Србија и „рече дека би сакал да биде јасен за тоа што можеме да очекуваме и за што можеме да се надеваме во иднина кога станува збор за европските интеграции“ - кажа во изјавата пред новинарите дека ги изложил Макрон деталите за иницијативата со  Македонија и Албанија на „мини Шенген“.

Макрон го прашал дали очекува други држави во регионот да ја поддржат иницијатива, а Вучиќ му рекол дека се надева.

Вучиќ е убеден дека Макрон јавно ќе ја поддржи иницијативата.Тој рече дека ја искористил вечерата што Макрон претходно ја организирал за учесниците на Парискиот мировен форум за да интервјуира многу официјални лица од различни делови на светот, како и со генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш, со кого зборуваше пред сè и најважно за Косово.


Foto: Tanjug/Predsedništvo Srbije


Можеби ќе ве интересира

ЕУ ОДЛУЧИ: Србија во вторник отвара уште едно поглавје во преговорите

ЕУ ОДЛУЧИ: Србија во вторник отвара уште едно поглавје во преговорите

Албанските државјани во притвор по киднапирањето на македонскиот државјанин во Тирана

Албанските државјани во притвор по киднапирањето на македонскиот државјанин во Тирана

АЛБАНИЈА УШТЕ СЕ ТРЕСЕ: Нов земјотрес, почувствуван до Црна Гора

АЛБАНИЈА УШТЕ СЕ ТРЕСЕ: Нов земјотрес, почувствуван до Црна Гора

(ВИДЕО) Децата кои скокнаа од балкон при земјотресот Рама ги запозна со нивните идоли

(ВИДЕО) Децата кои скокнаа од балкон при земјотресот Рама ги запозна со нивните идоли

(ФОТО) ТЛОТО НЕ СЕ СМИРУВА: Се стресе цела БиХ

(ФОТО) ТЛОТО НЕ СЕ СМИРУВА: Се стресе цела БиХ

СЕРИЈАТА ЗЕМЈОТРЕСИ НЕ ПРЕСТАНУВА: 4,5 по Рихтер го испаничија Крит, се скокало наоколу

СЕРИЈАТА ЗЕМЈОТРЕСИ НЕ ПРЕСТАНУВА: 4,5 по Рихтер го испаничија Крит, се скокало наоколу

(ФОТО) Популарно грчко летувалиште како во бајка покриено од снег

(ФОТО) Популарно грчко летувалиште како во бајка покриено од снег

ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ПРОБЛЕМИ ВО АЛБАНИЈА: Зошто зградите од земјотресот се урнаа како кула од карти?

ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ПРОБЛЕМИ ВО АЛБАНИЈА: Зошто зградите од земјотресот се урнаа како кула од карти?

Во рок од десетина минути два земјотреси ја стресоа Албанија

Во рок од десетина минути два земјотреси ја стресоа Албанија