15 Јуни, 2021
0.0203

По синоќешните нереди во Белград заради полицискиот час: Брзата помош интервенирала повеќе од 20 пати

Објавено во: Балкан 08 Јули, 2020

Тринаесет полицајци и седум цивили се повредени за време на протестите и немирите пред српскиот парламент, а сите се транспортирани во Воената медицинска академија, изјавија од Брзата помош за РТС.

Утрово на Танјуг му било речено дека екипите на брзата помош интервенирале повеќе од 20 пати во текот на ноќта, во делот околу Националното собрание, каде се одржуваа протестите заради најавениот полициски час во Белград од петок до понеделник.

И, она што останува по хаосот на улиците во Белград, запалени контејнери, смет, скршени сообраќајни знаци, уништени жардиниери, камења, запалени полициски автомобили, неколку скршени прозорци.

Полицијата успеа да ги растури демонстрантите малку пред два часот наутро, прво пред српскиот парламент, а потоа и групите што беа на плоштадот Никола Пашиќ во паркот Пионирски и во булеварот Краљ Александар.

Вратите на Домот на националното собрание сè уште ги обезбедуваат голем број припадници на полицијата. Полицијата формираше кордони на улиците што водат кон Собранието за да го спречи евентуалното враќање на демонстрантите.

Премиерот Ана Брнабиќ изјави дека остро го осудува вандализмот над полициските службеници во српскиот парламент во време кога државата и здравствениот систем се соочуваат со најтешкиот удар на вирусот „Ковид 19“ од почетокот на пандемијата.

„Бидејќи не можеа да влезат во Собранието на изборите, тие повторно го покажаа своето вистинско насилно лице, обидувајќи се да добијат политички поени во најголемата криза на планетата од Втората светска војна“, изјави Брнабиќ во писмената изјава минатата вечер.

Таа посочи дека бројот на ново заразени лица во светот расте секој ден, поради што е важно сите да бидат обединети и да им ја пружат потребната поддршка на здравствените работници кои, како што вели, се посветени на борбите за секој живот во Србија.

„Државата и сите нејзини институции ќе го штитат правниот поредок, како што е ред во секоја демократски организирана земја“, рече Брнабиќ.


Можеби ќе ве интересира

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Крај на епидемијата во Словенија

Крај на епидемијата во Словенија