21 Април, 2021
0.0244

По што се разликуваат британскиот, јужноафриканскиот и њујоршкиот сој на коронавирусот?

Објавено во: Свет, Корона Вирус 01 Март, 2021

Мутациите на коронавирусот имаат сличности, но и разлики. 

За британскиот сој на коронавирус данска студија покажа дека оние кои ќе се заразат со овој вид имаат за 64 отсто поголеми шанси да завршат во болница. Овој вид се појави во септември 2020 година и иако првично британските власти изразија страв дека може да биде за 70 проценти позаразен, податоците покажаа дека заразата е помала и се движи помеѓу 30 и 50 проценти. 

Она што е познато засега кога станува збор за јужноафриканскиот вид е дека постои еден симптом што најчесто доведува до хоспитализација, а тоа е отежнато дишење. Него веќе го има во Хрватска и Словенија. 

Њујоршкиот сој на коронавирус неодамна се појави во Хрватска. Истражувачите на геномика именуваа нова варијанта Б.1.526, а научниците сè уште не утврдиле колку оваа варијанта може да биде проблематична.

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО