24 Март, 2018
0.0631

ПО НАЈАВИТЕ ЗА ДРАСТИЧНИ ПРОМЕНИ НА ФЕЈСБУК: Акциите во пад, Марк Закерберг изгуби над 3 милијарди долари

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2018

По информациите дека Фејсбук наскоро на глобално ниво ќе го промени начинот на прикажување вести и на сите во светот ќе им воведе раздвоен News и  Explore Feed, акциите на таа компанија паднаа за повеќе од 4 отсто.

Потсетуваме, Марк Закерберг на својата фејсбук страна објасни дека наместо постови од страници таа социјална мрежа ќе нагласува содржина која ќе поттикнува разговор помеѓу семејствата и пријателите. Фејсбук призна дека од сега објавите на Фејсбук страниците помалку ќе се истакнуваат, а промените ќе стапат на сила во наредните недели.

-Добиме повратни информации од нашите заедници дека јавната содржина-постови кои промовираат нечиј бизнис, брендови и медиуми-ги преплавуваат личните моменти кои не доведуваат до тоа повеќе да се зближуваме-напишал и додал дека тој и неговиот тим чувствувале осговорност бидејќи Фејсбук е пред се тука заради доброто на човештвото.

Можеби ќе ве интересира

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

Киднаперот е убиен, заврши заложничката драма во Франција

Киднаперот е убиен, заврши заложничката драма во Франција

Заложничка драма во Франција: Припадник на ИД држи заложници во супермаркет

Заложничка драма во Франција: Припадник на ИД држи заложници во супермаркет

Скрипал и неговата ќерка во неволја, експерти стравуваат за загрозување на нивните ментални способности

Скрипал и неговата ќерка во неволја, експерти стравуваат за загрозување на нивните ментални способности

БУРА ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, Каталонците не можат да изберат претседател

БУРА ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, Каталонците не можат да изберат претседател

Курц: Исламот е признат во Австрија, но не и радикализмот

Курц: Исламот е признат во Австрија, но не и радикализмот

Плејбој зајачицата и се извини на Меланија за аферата со Трамп

Плејбој зајачицата и се извини на Меланија за аферата со Трамп