28 Септември, 2020
0.0460

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

Објавено во: Свет, Корона Вирус 13 Август, 2020

Откако од Скопје во Финска слета авион со заразени патници, носењето маска станува задолжително. 

Премиерката на Финска, Сана Марин изјави дека маските треба да се носат во ситуации кога социјалното растојание не е можно, како на пример во јавниот превоз.

Владата одлучи да го преземе чекорот откако бројот на ново заразените се искачи на 41, што е најголем број од мај.

Луѓето на возраст од 15 и повеќе години, кои се наоѓаат на преполни места, треба да ги носат. Исклучоци се регионите каде што не се пријавени нови случаи во последните две седмици.

Здравствените претставници денеска објавија 41 нови случаи на ковид-19, што е најголем дневен број од крајот на мај.

Претходно неделава во Финска слета авион со 24 позитивни патници, кои полетале од аеродромот од Скопје..

Од почетокот на пандемијата, во Финска се регистрирани 7.683 случаи на коронавирус, а починале 333 лица.

Можеби ќе ве интересира

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште