25 Февруари, 2021
0.0252

По Кон и Брнабиќ кои примија вакцина од Фајзер, со вакцината Спутник V се вакцинира српскиот државен врв

Објавено во: Балкан 07 Јануари, 2021

Српскиот државен врв се вакцинира со руската вакцина Спутни V, а меѓу првите кои ја примија се Ивица Дачиќ, претседател на српскиот Парламент, министерот за внатрешни работи Александар Вулин и државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Џерлек. Тие биле вакцинирани во Институтот за вирусологија, вакцини и серуми во „Торлак“. Првиот контингент од 2.400 дози вакцина Спутник V пристигна во Србија пред седум дена.

Веднаш по вакцинацијата Дачиќ направи и селфи фотографија по што изјави:

- Сите сме добро, како што можете да видите. Веќе рековме дека секој од нас, носители на највисоки државни функции, ќе примамаме вакцини од различни производители со цел да се зголеми довербата на граѓаните во процесот на вакцинирање. Сакаме да покажеме дека даваме поддршка и учествуваме во заштитата на јавното здравје. Ова го правиме за да ја зајакнеме довербата на граѓаните во процесот на вакцинирање, бидејќи тој процес со години е жртва на разни теории на заговор, кои „имаа тешки и негативни последици врз населението“, изјави Даќиќ, а пренесе српски Новости.

Инаку, на 24 декември, премиерката Ана Брнабиќ, како и членовите на Кризниот штаб, Дарија Кисиќ Тепавчевиќ и епидемиологот Предраг Кон први се вакцинираа против Ковид-19 со вакцината на Фајзер. 

FOTO/Tanjug Rade Prelić

Можеби ќе ве интересира

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе