21 Февруари, 2020
0.0185

По две децении воведена директна авиолинија Белград – Приштина

Објавено во: Балкан 20 Јануари, 2020

Авторитетот на цивилното воздухопловство на Косово (ААЦ) прими денеска, на церемонија во амбасадата на САД во Берлин, писмо со намери од авио-компанијата Луфтханза за отворање авионска линија меѓу главните градови на Косово и на Србија.

Косовскиот претседател Хашим Тачи преку објава на Фејсбук им се заблагодари за придонесот за постигнување на договорот на амбасадорот на САД во Германија Ричард Гренел и на советникот за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, Роберт О’Брајан, кој исто така присуствуваше на церемонијата во Берлин.

Премиерот во должност на Косово, Рамуш Харадинај на Твитер напиша дека ова е гигантски чекор напред за унапредување на добрососедските односи.

Американски дипломати присуствуваа на денешното потпишување на договорот меѓу Србија и Косово за воспоставување директна авионска линија меѓу Белград и Приштина.

Комерцијалните летови меѓу Белград и Приштина запреа пред 21 година, односно од завршувањето на крвавата војна во бившата српска покраина.

Можеби ќе ве интересира

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Ова би значело излез на Бугарија од ЕУ?

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Ова би значело излез на Бугарија од ЕУ?

ВЛАДАТА ВО СОФИЈА ОДВОИ ПАРИ: Ќе има и за граѓански организации со бугарска самосвест во Македонија

ВЛАДАТА ВО СОФИЈА ОДВОИ ПАРИ: Ќе има и за граѓански организации со бугарска самосвест во Македонија

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија

СЕ СТРЕСЕ ТУРЦИЈА: Силен земјотрес близу Измир

СЕ СТРЕСЕ ТУРЦИЈА: Силен земјотрес близу Измир

(ВИДЕО) Рама до невработени млади во кафуле: Што седите, ајде да градите!

(ВИДЕО) Рама до невработени млади во кафуле: Што седите, ајде да градите!

Србија донираше два милиони евра за Албанија

Србија донираше два милиони евра за Албанија

ГО ДРЖЕЛА ЗА РАЦЕ ВО ВОЗДУХ 15 МИНУТИ - како турската скијачка го спаси младото момче

ГО ДРЖЕЛА ЗА РАЦЕ ВО ВОЗДУХ 15 МИНУТИ - како турската скијачка го спаси младото момче

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?