28 Септември, 2020
0.0167

По 15 години, полуфинале во ЛШ без ниту Меси ниту Роналдо

Објавено во: Свет 15 Август, 2020

Катастрофалниот пораз на Барселона против Баерн Минхен од 2-8 од Лигата на шампионите, значи дека за прв пат по 15 години, во ова фудбалско елитно натпреварување нема да настапат двете најголеми фудбалски ѕвезди на 21 век - односно ниту Лионел Меси ниту Кристијано Роналдо.

Пред една неделаРоналдо беше елиминиран со Јувенстус од Лион во осминафиналето од Лигата на шампионите, додека Меси се прости од елитното натпреварување со дебакл на Барселона во четвртфиналето. 

Така за прв пат од 2005 година нема да има ниту еден од двајцата во полуфиналето на најпрестижното европско клупско натпреварување. .

Дуото до сега по четири пати се закитуваше со титулата европски првак, од кои Меси во сите наврати со Барса, додека Роналдо по три пати со Реал Мадрид и еднаш со Манчестер јунајтед.Можеби ќе ве интересира

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште