13 Јули, 2020
0.0324

Плажите во Грција под клуч до средината на јуни, билатерални договори за влез со земјите кои не се членки на ЕУ

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 05 Мај, 2020

Во Грција почнува дво-месечниот постепен процес на ублажување на мерките, кој според грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис треба да се одвива во седум етапи. Првата мерка, која е сосема иста како и во останатите земји кои почнаа со делумно ублажување на мерките е задолжително носење на маски и ракавици во затворен простор, како и одржување на социјална дистанца.

Инаку, се уште е на сила забраната за патување на островите, но Грција почна полека да се отвора. Веќе од вчера почнаа да работат приватните училишта но само за учениците од повисоките одделенија, а од средината на мај, грчката влада планира да ги отвори и државните средни училишта, но не и основните училишта. Затворени ќе останат и градинките до 1. јуни.

Во текот на оваа недела почнуваат да работат фризерските и козметичарските салони, но само со ограничен број на клиенти и тоа со задолжително носење маски и ракавици. На работа се враќаат околу 70.000 од вкупно 690.000 вработени, чии дејности беа стопирани поради карантинските мерки. Грција отвора 27.000 компании од вкупно 260.000. Од почетокот на следната недела ќе бидат отворени поголемите продавници, кафулињата на отворено, додека археолошките музеи, зоолошките и ботаничките градини, ќе бидат достапни за јавноста една недела подоцна, односно од 18. мај. Дури во четвртата фаза, од 1. јунаи се отвораат трговските центри, рестораните и кафеаните, со најмногу четири гости на една маса. Од истиот датум ќе бидат отворени и хотелите.

Во средината на јуни, пак, ќе бидат отворени кината, но и плажите, кои и покрај убавото време се уште се под клуч. И во последната фаза, а тоа е кон крајот на јуни, ќе бидат отворени ноќните клубови и фитнес центрите, кои се затворени простори. Грција е најзагрижена за туристичката сезона, бидејќи се проценува дека дури 65 отсто од хотелите би можеле да банкротираат. Сепак, министерот за туризам, Харис Теохарис вели дека а најважно што побрзо да се донесат заеднички правила на европско ниво и да се прецизира како и кога ќе може да се патува.Со земјите, кои не се членки на ЕУ, пак, најверојатно ќе се прават билатерални договори за влез во земјата.


Можеби ќе ве интересира

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите