27 Февруари, 2020
0.0239

Петровска: Непознато лице сакало да запали полициско возило и започнало престрелка

Објавено во: Македонија 20 Јануари, 2020

Дополнителната заменичка министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска на денешната прес-конференција потврди дека непознато лице во Куманово сакало да запали полициско возило, а откако го затекнале полицајците сторителот отворил оган.

- Непознато лице сакало во Куманово да запали автомобил при што дошло до престрелка со полицајците. Во обид да избега, лицето започнало престрелка со полицајците. Во моментов се работи на истрагата, по што ќе има повеќе детали, рече Петровска.

Таа додаде дека останува на ставот дека Ристе Ставревски не треба да биде началник на СВР Скопје како назначен од техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

- И покрај одлуката на Државната изборна комисија, која се прогласи за ненадлежна, сметам дека не треба да се ангажира лице кое вршело предизборни притисоци. Но, на крајот секој си ја сноси политичката одговорност, рече Петровска, која односот со Чулев го оцени како коректен.

Сепак, дополнителната заменик-министерка предупреди на паралелни структури и рушење на принципот на хиерархија во МВР.

- Постои коректен однос со Чулев, но не отстапувам од кривичната пријава што ќе биде поднесена кога ќе биде подготвена, вели Петровска.

Таа најави дека наскоро ќе им биде исплатена бонус-платата која полицајците ја заработиле во 2019.
Можеби ќе ве интересира

Филипче: Сите девет патници тргнале од исто место во Италија

Филипче: Сите девет патници тргнале од исто место во Италија

Филипче: Идентификувани се луѓето кои патувале со жената заразена со коронавирус

Филипче: Идентификувани се луѓето кои патувале со жената заразена со коронавирус

ФОКУС НА ДЕНОТ: Прв случај на коронавирус во Македонија, власта повика на смиреност и почитување на препораките

ФОКУС НА ДЕНОТ: Прв случај на коронавирус во Македонија, власта повика на смиреност и почитување на препораките

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Почина една од жените повредени во Романовце

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Почина една од жените повредени во Романовце

Телевизиите обвинија за неодговорност, операторите им вратија - ова е обид за цензура

Телевизиите обвинија за неодговорност, операторите им вратија - ова е обид за цензура