11 Април, 2021
0.0198

Петнаесет години на самиот врв: Samsung прогласен за водечки производител на телевизиски технологии

Објавено во: Мои пари 26 Февруари, 2021

Според резултатите од истражувањето на глобалниот пазар кое го спроведе компанијата Омдија, Samsung Electronics ја задржа титулата водечки производител на телевизиски технологии, веќе петнаесетта година по ред.

Најновите податоци покажуваат дека компанијата Samsung остварила 31,8 проценти удел на глобалниот пазар на телевизори во четвртиот квартал во 2020 година, што е приближно со годишниот удел на пазаротминатата година од 31,9 проценти.

Водечките позиции на пазарот допринесоа за иновации за супериорно визуелно искуство, проширување на QLED линијата на телевизори, водечки решенија во областа на ултра-широкитехнологии за екрани од 75 инчи и повеќе, претставување и проширување на Lifestyle портфолиото, како и досега невидени технологии на пазарот создадени од компанијата.

„На корисниците им е потребен разноврсен телевизор кој ги обезбедува сите можности за забава, поврзување со најблиски, работа, тренинг и оржување на кондиција, но и многу повеќе од тоа. Многу сме горди на довербата што корисниците ја имаат во нас и на нашите технологии, што се главниот двигател на мисијата за создавање неверојатни иновации и решенија кои ги задоволуваат сите потреби на корисниците од модерната ера.“, рече Jong-hee Han, претседател на одделот за визуелно работење во компанијата Samsung Electronics.

Во 2021 година, Samsung очекува да ја задржи титулата водечки производител на телевизори воведувајќи нови иновации во овој сегмент, како и вметнувајќи технологии специфични за оредените модели преку сите достапни серии. Големиот фокус ќе биде кон проширување на можностите на најновите Neo QLED серии на телевизори, како и Micro LED и Lifestyle моделите преку долгорочни програми за развој. Во наредните години, Samsung исто така ќе продолжи да инвестира во R&D секторот и други клучни производи, за да се зајакне јадрото на технолошката понуда на компанијата.

За повеќе информации за Samsung телевизорите посетете ја https://www.samsung.com/rs/.

###

За компанијата Samsung Electronics Co., Ltd.

Со своите идеи и технологија, Samsung го инспирира светот и ја обликува иднината. Компанијата поставува стандарди во областите на телевизиските апарати, паметните телефони, носечките уреди, таблети и дигитални домашни апарати, мрежни и LSI системи, меморија и LED технологија. За дополнителни информации и вести, посетете ја news.samsung.com.


ПР објава


Можеби ќе ве интересира

Се отвори новиот Анхоч Action – продажен салон со современ дизајн и концепт за сите видови на ИТ и гејминг опрема

Се отвори новиот Анхоч Action – продажен салон со современ дизајн и концепт за сите видови на ИТ и гејминг опрема

Мет Мури: „Што ако...?“ е книга што ги учи децата на најголемата вештина на 21 век – љубопитноста

Мет Мури: „Што ако...?“ е книга што ги учи децата на најголемата вештина на 21 век – љубопитноста

Веро маркетите овозможија брза нарачка и достава на производи со услугата Vero Drive

Веро маркетите овозможија брза нарачка и достава на производи со услугата Vero Drive

Продадени 800 станови во комплексот Џевахир Скај Сити

Продадени 800 станови во комплексот Џевахир Скај Сити

„Играј Одговорно“- кампања на Асоцијацијата на спортски обложувалници за одговорно спортско обложување

„Играј Одговорно“- кампања на Асоцијацијата на спортски обложувалници за одговорно спортско обложување

Fitch Rating повторно го потврди кредитниот рејтинг на ПроКредит Банка на “БББ-“

Fitch Rating повторно го потврди кредитниот рејтинг на ПроКредит Банка на “БББ-“

Онлајн-промоција на книгата „Што ако...?“ која ги мотивира децата да поставуваат прашања, наместо да даваат само одговори

Онлајн-промоција на книгата „Што ако...?“ која ги мотивира децата да поставуваат прашања, наместо да даваат само одговори

Неограничена количина вода, донација од Кожувчанка!

Неограничена количина вода, донација од Кожувчанка!

СИТИ Колеџ прераснува во регионален центар со извонредни академски перформанси

СИТИ Колеџ прераснува во регионален центар со извонредни академски перформанси