27 Септември, 2020
0.0409

ПЕСИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА: Можеби никогаш нема да има решение за коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 03 Август, 2020

Можно е никогаш да не се најде решение за коронавирусот. 

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Габриезус и директорот за вонредни состојби Мајк Рајан инсистираат на тоа државите строго да ги спроведуваат епидемиолошките мерки како што се носење маски, социјална оддалеченост, миење на рацете и тестирање.

„Пораката до народот и владите е јасна: Направете го сето тоа “, вели Тедрос. 

Маските за лице, рече тој, треба да станат симбол на солидарност ширум светот.

„Повеќе вакцини се во третата фаза на клинички испитувања и сите се надеваме дека ќе имаме поефективни видови вакцини кои би помогнале во спречувањето на инфекцијата. Сепак, засега нема чудесно решение и никогаш нема да има“, рече Тедрос.

Тој призна дека постои страв дека нема да имаме вакцина која е ефикасна, или дека заштитата од болеста ќе биде само краткотрајна и ништо повеќе. 

Мајк Рајан изјави дека земјите со високи стапки на пренесување на болести, вклучително и Бразил и Индија, мора да се подготват за голема битка и дека патот е долг. 

Гебриесус истакна дека мајките треба да ги дојат своите бебиња дури и ако се заразени со коронавирус, бидејќи придобивките ги надминуваат ризиците од инфекцијата.

Во светот има 18.1 милион заразени од коронавирусот. 

Во меѓувреме се тестираат вакцини за кои уште не се знае дали успешно би помогнале во борба со вирусот. 

Неизвесно е дали оваа зима ќе ја има првата вакцина против коронавирусот, а Оксфорд универзитетот подгрева надеж. 

Првите клинички испитувања се извршени на повеќе од 1.000 волонтери и дадоа одлични резултати. 

Можеби ќе ве интересира

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала