29 Ноември, 2021
0.0249

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2021


Дезинфекција на раце, носење маска и дистанца ќе биде задолжително да се почитува и од гласачите и од членовите на општинските изборни совети. Протоколите за спречување на ширење на вирусот предвидуваат гласањето да се врши со пенкало, и истото да се дезинфицира по употреба на секој гласач. 

„ Препораките се пенкалото да се дезинфицира по секое гласање. Маските стигнаа до нашиот изборен материјал и средства за дезинфекција. Мислам дека до утре сите ќе бидат поднесени до почетокот на гласањето. Што се однесува до носењето ракавици, ДИК ќе одлучи дали треба или не “, рече Оливер Бушлетиќ, одговорен на избирачкото место 2849 - Општина Центар.

Во врска со употребата на отпечаток од прст, гласачите мора да го дезинфицираат прстот пред да го стават во уредот за скенирање отпечатоци, додека уредот нема да се дезинфицира од причини на безбедност од технички аспекти.

„Апаратот не смее да се дезинфицира за да не предизвика технички проблеми, оштетувања, бидејќи значи прекин на гласачкиот процес “, потврди Бушлетиќ.

Ддезинфекцијата на училниците беше процес што се спроведе синоќа. Во меѓувреме, по завршувањето на изборниот процес, училишните простории ќе треба да бидат дезинфицирани од општините за да биде безбеден наставниот процес.

Општинските изборни комисии денеска ги направија последните подготовки за одржување локални избори в недела, вклучително и имплементација на протоколи против коронавирусот.


Можеби ќе ве интересира

КАКО ЌЕ ВЛИЈАЕ ОМИКРОН КАЈ ДЕЦАТА: Нова непознатица, но и нова потенцијална опасност, д-р Андоновски за Фактор

КАКО ЌЕ ВЛИЈАЕ ОМИКРОН КАЈ ДЕЦАТА: Нова непознатица, но и нова потенцијална опасност, д-р Андоновски за Фактор

ПОБАРАЈТЕ ГИ ПЛАТНЕНИТЕ ТОРБИ НИЗ ДОМА - веќе од среда ќесите ќе чинат по 15 денари

ПОБАРАЈТЕ ГИ ПЛАТНЕНИТЕ ТОРБИ НИЗ ДОМА - веќе од среда ќесите ќе чинат по 15 денари

СРЕДБА ЗАЕВ - ГАШИ: Ќе договорат ли колку министерски места значи влезот во владеачката коалиција

СРЕДБА ЗАЕВ - ГАШИ: Ќе договорат ли колку министерски места значи влезот во владеачката коалиција

ДИМИТАР КОВАЧЕВСКИ: Многу брзо ќе ги демантирам етикетите од опозицијата, ќе донесам квалитетни промени во партијата

ДИМИТАР КОВАЧЕВСКИ: Многу брзо ќе ги демантирам етикетите од опозицијата, ќе донесам квалитетни промени во партијата

ИСПУКАЛ КУРШУМ КОН НЕА, НО НЕ ЈА ПОГОДИЛ: Дивата свиња потоа го усмртила ловецот од Долни Дисан

ИСПУКАЛ КУРШУМ КОН НЕА, НО НЕ ЈА ПОГОДИЛ: Дивата свиња потоа го усмртила ловецот од Долни Дисан

ДАНИЛОВСКИ ПРЕД ОМИКРОН ДА ДОЈДЕ И КАЈ НАС: Маски и помалку гости во кафулињата, автобусите редуцирани

ДАНИЛОВСКИ ПРЕД ОМИКРОН ДА ДОЈДЕ И КАЈ НАС: Маски и помалку гости во кафулињата, автобусите редуцирани

ЗАЕВ ЗА ПРЕМИЕРСКАТА ОСТАВКА: Прво мнозинство и добар исход од преговорите со Бугарија

ЗАЕВ ЗА ПРЕМИЕРСКАТА ОСТАВКА: Прво мнозинство и добар исход од преговорите со Бугарија

УТРЕ ПРИСТИГНУВААТ УШТЕ ТРОЈЦА ОД ПРЕЖИВЕАНИТЕ ПАТНИЦИ НА КОБНИОТ ПАТ: Им се пружа и психолошка помош

УТРЕ ПРИСТИГНУВААТ УШТЕ ТРОЈЦА ОД ПРЕЖИВЕАНИТЕ ПАТНИЦИ НА КОБНИОТ ПАТ: Им се пружа и психолошка помош

ЗА ЕДЕН ДЕН 19 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД: Најмладите имаат 32 и 38 години

ЗА ЕДЕН ДЕН 19 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД: Најмладите имаат 32 и 38 години