13 Јули, 2020
0.0428

ПЕНДАРОВСКИ НЕКА МОЛЧИ НА ЈАЗИКОТ КОЈ НИКОЈ ОСВЕН СРБИЈА НЕ ГО ПРИЗНАВА: Вулин остро му порача

Објавено во: Економија, Балкан 16 Мај, 2020

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин жестоко му одговори на претседателот Стево Пендаровски, на неговото противење на идејата за корекција на границите меѓу Белград и Приштина. Имено, Пендаровски смета дека тоа би имало штетни последици на регионот и дека би се загорзил целиот напредок кој е остварен во последните 20 години.

-Пендаровски во Македонија малку кој го прашува за што било, а уште помалку е важно што тој мисли за прашањата поврзани со соседните држави. Како Србија ќе ги решава проблемите на Косово и Метохија, одлучува Србија, а Пендаровски ниту некој ќе го праша, ниту пак ќе бара негово мислење, истакна Вулин.

Српскиот министер за одбрана осторо му порача на Пендаровски дека слободно може да молчи на јазикот кој никој освен Србија не го признава.

-На останатите јазици може уште погласно да молчи, никој нему го бара, ниту пак го прифаќа неговото мислење, жестоко одговара Вулин. 


Можеби ќе ве интересира

Кризата и друштвата за брзи кредити: Дел затворија и отпуштија вработени, се билдаа дополнителни трошоци

Кризата и друштвата за брзи кредити: Дел затворија и отпуштија вработени, се билдаа дополнителни трошоци

Кој станува рамноправен во „Фершпед“ со таткото и синовите Накови?

Кој станува рамноправен во „Фершпед“ со таткото и синовите Накови?

„Македонска навигација“ подели милион евра за 13-та плата

„Македонска навигација“ подели милион евра за 13-та плата

Ангеловска: Прифативме 5.000 приговори за картичките, денеска ќе ги има на список

Ангеловска: Прифативме 5.000 приговори за картичките, денеска ќе ги има на список

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Безмалку 4 милиони евра дале Скопјани за „вечен живот“ минатата година

Безмалку 4 милиони евра дале Скопјани за „вечен живот“ минатата година

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра