12 Ноември, 2019
0.0278

Пендаровски не верува дека ќе го убеди Макрон за датумот?

Објавено во: Македонија 08 Ноември, 2019

Шефот на државата, Стево Пендаровски вели дека илузорно е да се очекува дека претседател на толку мала држава како нашата може да го убеди францускиот претседател за три недели да го смени ставот и да даде датум за старт на преговорите на земјата со унијата.

Пендаровски вели добро е што се отвара можност да бидат соочени аргументите, а тврди новата методологија каква и да е не треба да ја обесхрабри земјата на патот кон нејзините евроинтеграции.

Неколку дена има до средбата на Пендаровски со францускиот претседател, Емануел Макрон. 

Премиерот Зоран Заев беше среќен затоа што ќе се одржи таа средба во Париз. 

По неуспехот во Брисел кога Македонија не доби датум за преговори поради ветото од Франција, Заев кажа дека три - четири месеци се обидувале да договорат средба со францускиот претседател, но не успеале. 

Можеби ќе ве интересира

Изградбата на гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар ќе биде готова во 2020

Изградбата на гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар ќе биде готова во 2020

ФОКУС НА ДЕНОТ: Макрон немал намера да ни понуди алтернатива за членство, презентиран буџетот за 2020

ФОКУС НА ДЕНОТ: Макрон немал намера да ни понуди алтернатива за членство, презентиран буџетот за 2020

Пендаровски остави копија од книга на Глигоров во библиотека во Париз

Пендаровски остави копија од книга на Глигоров во библиотека во Париз

НА ПОТЕГ УШТЕ ДВЕ ЗЕМЈИ: Холандскиот сенат го ратификуваше протоколот за НАТО

НА ПОТЕГ УШТЕ ДВЕ ЗЕМЈИ: Холандскиот сенат го ратификуваше протоколот за НАТО

Земјотрес почувствуван во битолско

Земјотрес почувствуван во битолско

Пронашол бомба во ѕидот на куќата

Пронашол бомба во ѕидот на куќата

Пендаровски по средбата во Париз: Макрон ќе дојде кај нас следната година

Пендаровски по средбата во Париз: Макрон ќе дојде кај нас следната година

Јанковиќ: Дезинформација е дека ќе се распуштат специјалните единици на АРМ

Јанковиќ: Дезинформација е дека ќе се распуштат специјалните единици на АРМ

Малиот Јане сега може да слави, лекот Спинраза дојде во Македонија

Малиот Јане сега може да слави, лекот Спинраза дојде во Македонија