13 Јули, 2020
0.0470

Пендаровски и се улижува на Германија: Претседателот бомбардиран со остра реторика и од српскиот колега Вучиќ

Објавено во: Македонија, Балкан 16 Мај, 2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ, изјавата на претседателот Стево Пендаровски која се однесува на корекција на границите меѓу Србија и Косово, ја оцени како „обид за улижување на Германија“.

-Ги разбирам сите кои вака постапуваат, но Србија никогаш нема да го признае Косово. Позицијата на Србија не е лесна, но Пендаровски само ја повторува изјавата на Хајко Мас, германскиот шеф на дипломатијата, изјави претседателот Вучиќ.

- Единствено што го замолив Пендаровски на инаугурацијата: Сите односи ни се добри, економските, трговските, македонскиот и српскиот народ се исклучително блиски, така му реков и како Бог го замолив со зборовите: Веќе направивте нешто што многу земји поинаку би го протолкувале. Гледајте за тие теми да не зборувате, тоа не е ваша работа, а кога тоа го правите, размислете дека постојат и други кои размислуваат сосема поинаку. Се разбира, постапено е сосема спротивно на тоа што зборувавме. Сосема спротивно и на мојата молба, тие прават се само за да се истакнат во нивното „улижување“ на Германија по кој знае кој пат. Разбирам дека тоа е така, бидејќи ако некој е доминантен тоа е секако Германија, и многумина од регионот постапуваат така. Но, јас нема да се додворувам ниту на сопствениот народ, а посебно не на претставнивците на другите народи. Кога тие говорат дека ја разбираат Србија и луѓето во Србија, кога кажуваат дека нема територијални промени, да знаете дека лажат. Во превод и Лајчак и Мас и Пендаровски, ќе соберат така уште тројца-четворица, и целта е Србија да го признае Косово. Се разбира, ние нема да го направиме тоа, изјави денеска Вучиќ.


Можеби ќе ве интересира

Штрковите гнезда во Стојаково се атракција за странците

Штрковите гнезда во Стојаково се атракција за странците

ЗДРАВСТВЕНИТЕ ВЛАСТИ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЗА ПОСИЛЕН ЕСЕНСКИ БРАН: Регионални Ковид-центри за болните од корона вирусот

ЗДРАВСТВЕНИТЕ ВЛАСТИ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЗА ПОСИЛЕН ЕСЕНСКИ БРАН: Регионални Ковид-центри за болните од корона вирусот

Повредени седум мигранти и две штипјанки

Повредени седум мигранти и две штипјанки

ПРЕД ЗАКОНОТ ЌЕ ОДГОВАРА СЕКОЈ ШТО СЕ ОГРЕШИЛ - порака од Мицкоски

ПРЕД ЗАКОНОТ ЌЕ ОДГОВАРА СЕКОЈ ШТО СЕ ОГРЕШИЛ - порака од Мицкоски

НЕМА ВЕЌЕ ЗЕМАЈ ПЛАТА, КЛАТИ ВРАТА - Заев ветува дека ќе ја среди администрацијата

НЕМА ВЕЌЕ ЗЕМАЈ ПЛАТА, КЛАТИ ВРАТА - Заев ветува дека ќе ја среди администрацијата

Богојески: Македонски концепт е единствена и уникатна понуда која гарантира промена на власта

Богојески: Македонски концепт е единствена и уникатна понуда која гарантира промена на власта

НЕ СУМ ИМАЛ ТАЈНИ ДОГОВОРИ СО МИЈАЛКОВ, ТОЈ НАЈДОЛГО БЕШЕ ВО ПРИТВОР - Заев за снимките

НЕ СУМ ИМАЛ ТАЈНИ ДОГОВОРИ СО МИЈАЛКОВ, ТОЈ НАЈДОЛГО БЕШЕ ВО ПРИТВОР - Заев за снимките

ШТО САКА ДА ПОРАЧА ДУИ - не жалат што соработувале со СДСМ и се надеваат дека ќе продолжат

ШТО САКА ДА ПОРАЧА ДУИ - не жалат што соработувале со СДСМ и се надеваат дека ќе продолжат

НЕКОИ БАЗЕНИ И ПЛАЖИ РАБОТЕА ТУРБО - по кои протоколи?

НЕКОИ БАЗЕНИ И ПЛАЖИ РАБОТЕА ТУРБО - по кои протоколи?