04 Август, 2020
0.0323

Пар предизвика хаос во Грција, хотел со Срби под карантин во Едипсос

Објавено во: Балкан 08 Јули, 2020

Се огласи алармот во Грција откако двојка од Србија кои од сабота летуваат во Едипсос, им бил дијагностициран коронавирус и биле однесени во болницата во Ламија.

Според информациите, двајцата пациенти пристигнале во саботата во група од 80 туристи и синоќа мажот покажал симптоми на Ковид 19. Двојката била пренесена со такси до Ламија, додека другите членови на групата се ставени во карантин во нивниот хотел.

Мажот има симптоми на болеста, но е во стабилна состојба, додека неговата сопруга е асимптоматска. Се бара и таксистот, кој го возел парот во болницата во Ламија.

Според градоначалникот на Истилија - Едипсос, Јанаки Контсијас, три групи Срби, вкупно 80 лица, пристигнале со автобус во областа во саботата и престојуваат во три различни сместувачки места.

Членовите на трите групи беа лоцирани од трите туристички канцеларии и нивните соодветни претставници во Грција и веќе се следат.

Се потсетува дека од понеделник наутро, границите на Грција за Србите се затворени, додека вчера во Србија имаше најголем број смртни случаи од евидентирањето на пандемијата. Во последните 24 часа починаа 13 пациенти, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 330, а потврдени се и 299 нови случаи.

Српските туристи кои престојуваат во Грција може да се вратат кога ќе им заврши одморот.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

Авион се урна врз зграда во грчко село

Авион се урна врз зграда во грчко село

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Тунижанка се породи на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград

Тунижанка се породи на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград

АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ И ИНТЕРПОЛ: Македонско вино се продавало во шишиња со хрватски етикети

АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ И ИНТЕРПОЛ: Македонско вино се продавало во шишиња со хрватски етикети

Дали Косово тајно се вооружува?

Дали Косово тајно се вооружува?