31 Мај, 2020
0.0179

Паниката меѓу Швеѓаните ја носиме ние доселениците, тие функционираат нормално: Македонка од Шведска за ситуацијата со коронавирусот

Објавено во: Стил 28 Март, 2020

Во време на пандемија на коронавирус, во Шведска, премиерот Стефан Лафвен и Агенцијата за јавно здравје на Шведска го задржаа агресивното законодавство. Неговата влада сè уште дозволува собири на до 500 луѓе на исто место, додека рестораните и баровите остануваат отворени според построгите правила за хигиена. Студентите од универзитетите се испратени дома, но училиштата се отворени за децата.

До денес Шведска, која брои околу 10 милиони жители, има 2893 случаи на коронавирус, од кои 77 починаа, а 16 се излечени.

- Швеѓаните живеат речиси сосема нормално, совесно почитувајќи ги превентивните мерки. Сепак, паниката меѓу нив ја создаваме ние, доселениците- вели нашата соговорничка А.И. од Еслов, градче блиску Малме.

Таа за Женски Магазин вели дека сѐ функционира нормално, го носи секојдневно синот во градинка, но сепак не може да каже дека не е воопшто исплашена, со оглед на целата ситуација во светот, но одржувањето на основната хигиена прави да се чувствува посигурно.

Можеби ќе ве интересира

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи