31 Мај, 2020
0.0231

Пандев и Елмас се соочуваат со помали плати во Италија

Објавено во: Македонија 29 Март, 2020

Фудбалските клубови Џенова, на капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев и Наполи, на Елиф Елмас, се меѓу четирите клуба во Серија А кои сè уште не исплатиле плати за февруари. Останатите  две екипи се Торино и Сампдорија.

Фудбалската сезона во Италија е во прекин веќе две недели поради пандемијата на коронавирус. Од таа причина е крајно неизвесно и продолжението на првенството, нема приходи од продажба на влезници, од ТВ права и јасно е дека клубовите малку потешко ќе ја пребродат ситуацијата.

Дел од клубовите успеаја да постигнат договор со играчите за намалување на платите. Меѓу нив и италијанскиот првак Јувентус кој по тој основ ќе заштеди огромна количина на финансиски средства.

Не е исклучена можноста и Џенова, Сампдорија, Торино и Наполи да го следат примерот на Јувентус и да исплатат помал износ на пари за да можат да заштедат за месеците што доаѓаат.


Можеби ќе ве интересира

Дури 62 новозаболени, уште двајца починаа: Скопје жариште

Дури 62 новозаболени, уште двајца починаа: Скопје жариште

Потпретседателот за СДСМ, жена му и ќерката позитивни на Ковид-19

Потпретседателот за СДСМ, жена му и ќерката позитивни на Ковид-19

Спасовски: Ако се пресмета, изборите треба да се одржат на 5 јули

Спасовски: Ако се пресмета, изборите треба да се одржат на 5 јули

Шефот на кризниот штаб најавува раст на бројот новозаболени денеска

Шефот на кризниот штаб најавува раст на бројот новозаболени денеска

Канада ни донира 250.000 долари

Канада ни донира 250.000 долари

Почина Горан Пандев, најголемиот навивач на „Академија Пандев“

Почина Горан Пандев, најголемиот навивач на „Академија Пандев“

ПОЛА - ПОЛА: Ако сте купиле велосипед годинава аплицирајте за субвенција

ПОЛА - ПОЛА: Ако сте купиле велосипед годинава аплицирајте за субвенција

Полицијата фатила 673 лица без маски

Полицијата фатила 673 лица без маски

Студентите на испити со маски и ракавици и на растојание

Студентите на испити со маски и ракавици и на растојание