06 Јули, 2020
0.0628

ПАНДЕМИЈАТА ПОМИНА: За неризичните групи нема опасност, постарите да се занимаваат со градинарство, сонцето го убива вирусот

Објавено во: Балкан 11 Мај, 2020

Пулмологот Бранимир Несторовиќ од соседна Србија смета дека нема потреба да продолжи највисокото ниво на безбеднос од Ковид-19, а истовремено тврди дека светот наскоро ќе ја добие и вакцината против овој вид на вирус. Смета дека пандемијата е завршена за сите луѓе кои не се ризична група, што значи првенствено хроничните болни, како и повозрасната популација.

-Најверојатно до крајот на месецов, повозрасните, како и ризичните групи мора да внимаваат и да досат заштитна маска. Ова важи пред се за затворени простори, а надвор сметам дека не е потребно, бидејќи УВ зраците го убиваат вирусот, изјави Несторовиќ за ТВ Панчево.

Српскиот пулмолог вели дека Ковид-19 во овој период е значително послаб, особено и поради светлината од сонцето, па тој советува луѓето што повеќе да се изложуваат на сончевите зраци, односно да се сончаат. Една од неговите препораки е повозрасните да се занимаваат со градинарство. 


Можеби ќе ве интересира

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

Петмина починати биле ставани на ист респиратор: Истрага на Инфективна клиника во Косово

Петмина починати биле ставани на ист респиратор: Истрага на Инфективна клиника во Косово

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Во Србија се затвораат сите џамии

Во Србија се затвораат сите џамии

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија