14 Август, 2020
0.0197

ПАЦИЕНТИТЕ НА 42 И 46 ГОДИНИ ШТО ПОЧИНАА ИМАЛЕ И ДРУГИ БОЛЕСТИ, за респираторите се покажало дека повеќе успех дава третманот со кислород

Објавено во: Македонија 13 Јули, 2020

Откако во изминатово деноноќие се случи да починат исто така двајца млади пациенти, на возраст од 42 и 46 години, Фактор се интересираше која е причината за тоа, односно дали овие болни имале и други коморбидитети, што било причина за тие да не можат да се изборат со компликациите од вирусот. Или, пак, дали евентуално тие биле предоцна дојдени на болничко лекување.
Од Министерството за здравство за Фактор велат дека пациентот што почина на 42 години е примен на 9 јули, во шок соба со ниска сатурација и бил поставен на спап маска. Имал пневмонија, а од коморбидитети хипертензија (висок крвен притисок) и хроничен гастрит. 
Пациентката, пак, на возраст од 46 години е хоспитализирана на 1 јули, што говори дека таа подолго време, односно десетина дена се борела со болеста во услови на болничко лекување. Инаку, како што велат од Здравство, оваа пациентка имала миома утери, метрорагија и анемија.
Фактор се интересираше и дали почна истражувањето зошто младата 24 годишна девојка од Тетово почина од коронавирусот, односно дали имала коморбидитети и дали веќе има некои сознанија на тој план.
Од Инфективната клиника веќе е разговарано со МАНУ и академик Димовски кои се целосно на располагање да се бара причината за ваков развој на болеста и вака тешка клиничка слика кај починатата пациентка. Но, за било што да се почне, неопходно е семејството да даде согласност. Во текот на денот, директорката на Инфективната клиника, Др. Милена Стевановиќ ќе се обиде да стапи во контакт со семејството“, велат за Фактор од Министерството за здравство.
Исто така, со оглед на се помалиот број на пациенти кои се на респиратор во болниците каде што се хоспитализирани лицата со КОВИД-19, прашавме во министерството и дали тоа е нова практика за овие болни. 
Од Министерството за здравство велат дека пациентите се ставаат на инвазивна или неинвазивна терапија според индикација. Нагласуваат дека во третманот на пациентите со ковид-19 во целост се следат препораките на Светската здравствена организација и релевантните научни студии. 
А, за респираторите, од Здравство нагласуваат дека кај некои пациенти со најтешки манифестации на болеста, се покажало дека е подобро да се користат други модели со третман на кислород.
„Препораките за користење на респираторните машини се менуваат со образложение дека кај некои пациенти шансите за преиживување на најтешките манифестации на болеста се поголеми со користење на други модуси на третман со кислород, кислородна поддршка, неинвазивна вентилација“, нагласуваат за Фактор од Министерството за здравство.
Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Пендаровски не бараше гаранции, и нема да бара доколку Заев го врати мандатот

Пендаровски не бараше гаранции, и нема да бара доколку Заев го врати мандатот

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги замрзне односите со Пендаровски

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги замрзне односите со Пендаровски

МИЦКОСКИ: Ситуацијата во државата оди во погрешен правец

МИЦКОСКИ: Ситуацијата во државата оди во погрешен правец

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ