29 Мај, 2020
0.0236

ОВА СЕ СЛУЧУВА ВО ЕДНА ОД НАЈБОГАТИТЕ ЗЕМЈИ: Дури 70 отсто компании се пред банкрот

Објавено во: Економија, Корона Вирус 22 Мај, 2020

Дури 70 отсто од компаниите во Дубаи се пред банкрот. 

Очекуваат дека во рок од шест месеци ќе ги затворат своите фирми. 

Пандемијата  на коронавирусот и мерките за ограничување на движењето ја намалија побарувачката. Ова го покажуваат резултатите од истражувањето, објавено денеска, направено од Економската комора на Дубаи.

Анкетирале 1.228 генерални директори во голем број сектори во периодот од 16. до 22. април, а дури три четвртини од анкетираните биле мали претпријатија со помалку од 20 вработени, објави „Си Ен Би Си“.

Повеќе од две третини од анкетираните рекле дека се под закана на умерен или висок ризик да стават клуч на своите бизниси во наредните шест месеци. Поточно, околу 27 проценти рекле дека очекуваат дека ќе ги затворат фирмите наредниот месец, а 43 отсто дека тоа би го сториле во наредните шест месеци.

Дубаи е една од најбогатите земји во светот. 

Во 2017 година земјата имаше вртоглав скок на БДП, и беше пред другите арапски економии. Тие имаат добра домашна потрошувачка и меѓународна трговија. 

Можеби ќе ве интересира

РАСТ: Дури една третина од граѓаните кои имаат интернет купуваат он-лајн

РАСТ: Дури една третина од граѓаните кои имаат интернет купуваат он-лајн

Ангеловска на Woman in Tech: Кризата донесе можности за жените претприемачи и дигитализацијата

Ангеловска на Woman in Tech: Кризата донесе можности за жените претприемачи и дигитализацијата

ИНТЕРВЈУ СВЕТОЗАР ЈАНЕВСКИ: Сега на луѓето им треба оптимизам, за економијата е нужна многу поголема поддршка

ИНТЕРВЈУ СВЕТОЗАР ЈАНЕВСКИ: Сега на луѓето им треба оптимизам, за економијата е нужна многу поголема поддршка

За дрвокрадците 230 милиони денари казна што нема „никогаш“ да ја платат

За дрвокрадците 230 милиони денари казна што нема „никогаш“ да ја платат

Која фирма е неприкосновена за аларми и сигурносни системи?

Која фирма е неприкосновена за аларми и сигурносни системи?

Mavrovo2 Residence, нова хит дестинација за вљубенците во планината

Mavrovo2 Residence, нова хит дестинација за вљубенците во планината

ПАНДЕМИЈАТА СКАПО ЌЕ ЈА ЧИНИ ИТАЛИЈА: Расте невработеноста во земјата

ПАНДЕМИЈАТА СКАПО ЌЕ ЈА ЧИНИ ИТАЛИЈА: Расте невработеноста во земјата

Влијанието на пандемијата бара инклузивни одговори за политиките

Влијанието на пандемијата бара инклузивни одговори за политиките

ДЕНЕСКА НОВА СОСТОЈБА: Поткопана е цената на „црното злато“

ДЕНЕСКА НОВА СОСТОЈБА: Поткопана е цената на „црното злато“