16 Јули, 2019
0.0209

Oва се најнестабилни држави во светот

Објавено во: Свет 20 Јуни, 2019

Фондот за мир, невладина организација од САД, редовно рангира 174 земји за тоа колку земјата е стабилна. 

Во 10 најнестабилни држави во светот спаѓаат:

1. Јемен
2. Сомалија
3. Демократска република Конго
4. Централна Африка
5. Чад
6. Јужен Судан
7. Авганистан
8. Зимбабве
9. Гвинеја
10. Хаити

Податоците како што се економските показатели, безбедноста, моќта на фракциите и други показатели се анализираат и споредуваат на годишно ниво. Секоја земја, врз основа на нејзините податоци, добива индексна оценка и се рангира од 1 до 174. Колку е индексот поголем, толку земјата е понестабилна. 

Но, најстабилни се Финска, Норшевка, Швајцарија, Данска, Австралија и други.

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

Асанж нема да биде екстрадиран во Америка

Асанж нема да биде екстрадиран во Америка

(ВИДЕО) Макрон се обрати на српски во Белград

(ВИДЕО) Макрон се обрати на српски во Белград

(ФОТО) Снег во две европски земји, а покривката и до 30 цм

(ФОТО) Снег во две европски земји, а покривката и до 30 цм

(ВИДЕО) ЗАГИНАА ПАДОБРАНЦИ: Се сруши авион во Шведска

(ВИДЕО) ЗАГИНАА ПАДОБРАНЦИ: Се сруши авион во Шведска

Најбогатиот човек на светот за прв пат пред јавноста со новата партнерка

Најбогатиот човек на светот за прв пат пред јавноста со новата партнерка

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО ХОНГКОНГ: Причината за револтот е во кинеските власти

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО ХОНГКОНГ: Причината за револтот е во кинеските власти

(ВИДЕО) Воена парада во Париз, но и апсење на „Жолтите елеци“

(ВИДЕО) Воена парада во Париз, но и апсење на „Жолтите елеци“

(ВИДЕО) Турски пекар ќе го почести Путин, еве што подготвува за него

(ВИДЕО) Турски пекар ќе го почести Путин, еве што подготвува за него

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Силен земјотрес ја погоди Индонезија