30 Септември, 2020
0.0176

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Објавено во: Балкан 03 Август, 2020

Откако инвеститорите го препознаат потенцијалот на  Infobip хрватска ИТ фирма, тие вложија 200 милиони долари во неа, за да може да се шири на пазарот во САД. 

Така оваа мала фирма достигна вредност од милијарди долари, пренесува ХРТ

За само десет години се прва хрватска фирма која влегла во светската елита. 

Професорот по дигитална технологија Славко Крајчар вели дека мораат да имаат добра идеја и да не размислуваат локално, туку глобално. 

Оваа хрватска фирма во идните три години планира да вработи 3.000 луѓе глобално. 

Тие работат во Хрватска, соработуваат со факултетите со цел да им помогнат на младите да се вклучат во дигиталната економија. 

Можеби ќе ве интересира

„Систем на семафор“ - вака ќе работат училиштата во Црна Гора

„Систем на семафор“ - вака ќе работат училиштата во Црна Гора

СЛОВЕНЦИТЕ НА ГОТОВС: Moжно е пак да прогласат епидемија

СЛОВЕНЦИТЕ НА ГОТОВС: Moжно е пак да прогласат епидемија

БОЛНИЦИТЕ СЕ ПОЛНАТ: Црна Гора воведува полициски час во повеќе градови

БОЛНИЦИТЕ СЕ ПОЛНАТ: Црна Гора воведува полициски час во повеќе градови

Загина син единец, татко на едно дете: Кога последниот лет во кариерата е последен во животот

Загина син единец, татко на едно дете: Кога последниот лет во кариерата е последен во животот

Лабараториски вирус и билошко оружје: Д-р Грујичиќ за искуството со Ковид-19

Лабараториски вирус и билошко оружје: Д-р Грујичиќ за искуството со Ковид-19

(ВИДЕО) ПОТОП ВО ЦРНА ГОРА: Поплавени делови од Тиват и Котор

(ВИДЕО) ПОТОП ВО ЦРНА ГОРА: Поплавени делови од Тиват и Котор

(ВИДЕО) ВТОРО АПСЕЊЕ НА ЧЛЕН НА ОВК: ЕУЛЕКС го приведе братучедот на Харадинај

(ВИДЕО) ВТОРО АПСЕЊЕ НА ЧЛЕН НА ОВК: ЕУЛЕКС го приведе братучедот на Харадинај

Албанија се тресеше и денеска

Албанија се тресеше и денеска

ВО ЗНАК НА БЛАГОДАРНОСТ: Доналд Трамп доби езеро на Косово

ВО ЗНАК НА БЛАГОДАРНОСТ: Доналд Трамп доби езеро на Косово