05 Јуни, 2020
0.0368

Откриени тајни подземни тунели на српско-унгарската граница

Објавено во: Свет 30 Ноември, 2019

Два импровизирани подземни тунели се откриени на српско-унгарската граница, објави синоќа унгарската полиција. Од таму велат дека тие им служеле на илегалните емигранти за да влезат во Унгарија преку Србија.

Едниот тунел во јужното село Ашоталом бил откриен случајно кога биле приведени 44 емигранти кои биле фатени како го користат преминот. Другиот тунел во селото Чикерија се уште не бил довршен и преку истиот не успеал да мине ниту еден емигрант. Набрзо откако биле откриени, истите биле затрупани.

Унгарија е најригорозна и најзатворена земја од ЕУ кога станува збор за илегалната емиграција која доаѓа од Африка, Блискиот Исток и Азија и изгради огради од бодликава жица на својата јужна граница.


Можеби ќе ве интересира

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците